چگونه در قرارداد نوشتن درجه استادی بگیریم؟ ویژه استارتاپ ها: قسمت اول

در مدت حیات یک ساله آپلا، متوجه شدیم یکی از بزرگترین مشکلات استارتاپ ها، این است که خودشان قرارداد را نمی نویسند و آنرا از منابع پیشنهادی غالبا «غیر معتبر» و به وسیله گوگل، دانلود میکنند. به همین دلیل، تصمیم گرفتیم با تدوین مقاله ای در باب راهنمای قرارداد نویسی، این مشکل را یکبار برای همیشه حل کنیم. در این سری مقالات، خواهیم گفت که قرارداد چیست و چه شرایطی دارد، اعتبار آن مستلزم چیست، چرا باید نوشتن قرارداد را یاد بگیریم و چگونه بدون علم حقوقی، می شود قرارداد قابل قبولی تهیه کرد.

قرارداد چیست؟

‪‪در حقوق و به واسطه قانون مدنی، عقد یا به زمان خودمانی تر، قرارداد، اینگونه تعریف شده است:

عقد عبارت است از اینکه یک یا چند نفر در مقابل یک یا چند نفر دیگر تعهد بر امری نمایند و مورد قبول آن ها باشد.

ولی این مقاله، با هدف بازخوانی قانون تدوین نشده. هدف ما، بیان مسائل حقوقی به زبان ساده و استارتاپی است. پس، بار دیگر قرارداد را تعریف میکنیم:

شما برای انجام «هرکاری» ، تاکید میکنم، هرکاری‌ نیاز به قول و قراری تحت عنوان قرارداد دارید که باید این قول و قرار را مکتوب کرده و به امضای طرفین آن کار برسانید.

حالا روشن تر است. مگر نه؟

حال اینکه هر قراردادی، برای مورد قبول واقع شدن توسط دادگاه ها و دعاوی، مستلزم وجود شرایطی است که در ادامه مقاله، به تفصیل به بیان این شرایط می پردازیم.

مطابق ماده ۱۹۰ قانون مدنی، تمامی قراردادهایی که بین افراد منعقد می‌شوند باید دارای شرایط زیر باشند:

 

  • طرفین قرارداد باید قصد صریح و رضایت کامل را برای انعقاد قرارداد داشته باشند.
  • طرفین باید عاقل، بالغ و رشید باشند.
  • مورد و موضوع قرارداد باید واضح و معین باشد.
  • مورد و موضوع قرارداد باید دارای مشروعیت عرفی و دینی باشد.

 

در ذیل به توضیح موارد بالا میپردازیم:

۱-کسانی که قرارداد را امضا میکنند، باید رضایت کامل برای انجام تعهدات یادشده در قرارداد را داشته باشند و هیچ اکراه و اجباری در میان نباشد. به قول معروف، سنگ ها را وا کنده باشند.

 

۲- کسانی که قرارداد را امضا می کنند، باید از سلامت عقلی در امور عادی زندگی برخوردار باشند، یا باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشند و یا گواهی رشد را از مراجع ذیصلاح اخذ کنند و درآخر، باید از سلامت عقلی در انجام امور مالی برخوردار باشند. برای مثال، برای خرید یک بسته پفک، مبلغ بیشتر از میزان درج شده روی بسته را پرداخت نکنند.

 

۳- امضاکنندگان قرارداد، باید متوجه باشند و بدانند که در حال قبول چه تعهداتی و برای انجام چه کاری هستند. از این رو، موضوع قرارداد باید کامل تصریح شود. برای مثال:

 

نمونه غلط در موضوع قرارداد : طراحی سایت

نمونه درست در موضوع قرارداد : طراحی و برنامه نویسی بخش های سمت کاربر و سمت سرور وبسایت کسب و کار آپلا

 

۴- شما نمیتوانید موردی را در موضوع قرارداد بیاورید که خلاف شرع اسلامی و عرف جامعه باشد. برای مثال، طراحی سایت های شرط بندی و برنامه نویسی آنها مطابق مصادیق شرعی حرام است و در نتیجه انعقاد هرگونه قراردادی به این شکل، باطل است.

 

جمع بندی 

به طور خلاصه، در یاد داشته باشید که :

۱-باید بخواهید تا قراردادی امضا شود. زور و اجبار جایز نیست.

۲- باید بالای ۱۸ سال باشید یا گواهی رشد را دریافت کرده باشید.

۳- دقیق مشخص کنید که قرارداد در ارتباط با چه موضوعی است.

۴- در ارتباط با موارد خلاف و غیر قانونی نمیتوانید قراردادی را منعقد کنید.

 

خب، تصور میکنم برای قسمت اول تا به همینجا کافی باشد. فقط قبل از اتمام، مرور می کنیم که چه مواردی را یاد گرفتیم.

ما با خواندن این مقاله، فهمیدیم که قراردادهای دانلودی از منابع نامعتبر اصلا قابل اعتماد نیستند، ما یاد گرفتیم و فهمیدیم که اصلا قرارداد چیست. ما فهمیدیم که باید چه شرایطی وجود داشته باشد تا یک قرارداد قانونی تلقی شود.

در قسمت های بعدی، به اعتبارسنجی قراردادها، چرایی یادگیری هنر قراردادنویسی و طریقه نوشتن یک قرارداد حقوقی می پردازیم از همراهی شما با آپلا ممنونیم.

شما تجربه نوشتن قرارداد را دارید؟ از شنیدین تجربیات شما لذت میبریم و علاقه داریم که با ذکر نظراتتان درباره این مقاله، مارا در این مسیر همراهی کنید.

 

 

 

برای مطلع شدن از انتشار سایر مقالات، در خبرنامه عضو شوید :


دانشجوی حقوق، محقق در زمینه فناوری های حقوقی و حقوق کسب و کارهای نوپا

2 دیدگاه روشن چگونه در قرارداد نوشتن درجه استادی بگیریم؟ ویژه استارتاپ ها: قسمت اول

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

درباره آپلا

درباره آپلا

آپلا اولین مرجع حقوقی مختص مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا و تجارت الکترونیک است. خدمات آپلا شامل تنظیم قرارداد، بررسی قرارداد، مشاوره حقوقی و امور دادرسی است. تیم ما از چند تن از دانشجویان حقوق دانشگاه تهران و منتور کسب و کارهای نوپا تشکیل شده است. همچنین، وکلای دادگستری حاذقی نیز آپلا را در مسیر هموارسازی مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا، همراهی می کنند.

شبکه‌های اجتماعی