مشکلات کار کردن بدون قرارداد با یک فریلنسر از نگاه کارفرما و فریلنسر

فریلنسر

 

تاحالا به این فکر کردید که چرا همیشه تاکید بسیار هست که حتما قرارداد تنظیم کنید؟ قرارداد دقیقا از چه چیزی محافظت می‌ کند؟‌

اول صحبت از این کنیم که قرارداد چیست و چه هدفی رو دنبال می کند؟

تعریف قرارداد، همونطور که در یک مقاله دیگر هم گفتیم، اینست :

شما برای انجام «هرکاري» ، تاکید میکنم، هرکاری‌ نیاز به قول و قراری تحت عنوان قرارداد دارید که باید این قول و قرار را مکتوب کرده و به امضای طرفین آن کار برسانید.

اطلاعات بیشتر درباره تعریف قرارداد و شرایط یک قرارداد درست

یک رابطه ی کاری بین فریلنسر ( نیروی آزادکار برای انجام یک پروژه ) و کارفرما را تصور کنید. مثلا یک برنامه نویس که می خواهد وبسایت یک شخص را طراحی و کدنویسی کند.

در قرارداد، باید تمامی وظایف و اختیارات طرفین در حین انجام پروژه کامل و شفاف مکتوب شوند. ضمانت های لازم گفته شوند و تمامی شرایطی که برروی اجرای پروژه تاثیرگذارند پیش بینی شوند. ( برای مثال، اگر در تحویل پروژه تاخیری صورت گرفت، چه باید شود؟ یا اگر شرایطی مانند جنگ پیش آمد که اجرای پروژه را مختل کرد، چه خواهد شد؟) ( به این شرایط، فورس ماژور می گویند که درباره اش در آینده، در مقاله ای دیگر توضیحات کامل می دهیم.)

اما علت چیست؟

همیشه تا زمانی که همه چیز به خوبی و طبق برنامه جلو می رود، مشکلی وجود ندارد و همه از همکاری راضی اند. اما تصور کنید، مشکلی در اجرای پروژه بوجود می آید. مثلا، کارفرما هزینه را پرداخت نمی کند، فریلنسر در اجرای پروژه تاخیر دارد و یا پروژه را به شکلی که توافق شده انجام نمی دهد. حالا تکلیف چیست؟

در این مرحله، طرفین ابتدا باهم گفتگو می کنند تا اگر بتوانند مساله را خودشان حل کنند. اما اگر حل نشد، چه؟ باید قضیه به سمت داوری برود. یعنی شخصی، بعنوان داور، بین طرفین قرار بگیرد، اظهارات همه را گوش کند و همچنین از اصل توافق آگاه باشد. یعنی بداند روز اولی که توافق شد، دقیقا چه صحبت هایی مطرح شده و چه وظایف و اختیاراتی برای طرفین وجود دارد.

چون معمولا در این زمان، هرکس سعی می کند نشان دهد که خودش مطابق توافق عمل کرده و طرف مقابل از توافقشان تخطی کرده.

درنتیجه، نیاز هست تا سندی باشد که داور با مطالعه ی آن، از اصل توافق باخبر شود.

اما سوالی که پیش می آید این هست که، اگر یکی از طرفین سند را قبول نکرد و گفت که جعلی است، چه می شود؟ پس باید حتما سند طوری تنظیم شده باشد که طرفین قبلا نسبت به پذیرش آن سند اظهار کرده باشند. درنتیجه باید هردو طرف سند را امضا کرده باشند.

قرارداد دقیقا همان سند هست که داور قرار است طبق آن رای دهد و همچنین، درحین کار اگر اختلافی پیش آمد، قرارداد تنها سند معتبری هست که می توان برای حل اختلافات به آن مراجعه کرد.

پس طبیعتا نبود سندی به نام قرارداد، امکان داوری را غیرممکن می کند. چه بسیارند کارفرماهایی که مدت ها وقت و هزینه شان صرف کاری شده که کیفیت پایین تر از حد انتظار داشتند و چون سندی نبوده، امکان جبران خسارت هم نبوده.

همچنین، بسیار فریلنسرهایی بودند که وقت زیادی برروی پروژه ها گذاشتند، حتی تحویلشان دادند، اما هیچ وقت به حقشان که دستمزد انجام پروژه هست نرسیدند.

گاهی پروژه ها برپایه اعتماد شروع می شوند، اما با ایجاد یک اختلاف، این اعتماد خدشه دار می شود و طرفین نگران حق و حقوقشان می شوند اما چون از اول قراردادی نبوده، این نگرانی ها و بدبینی ها و مشکلات، معمولا منجر به نتیجه نرسیدن پروژه ها می شوند و این یعنی یک باخت بزرگ.

پس، هرچند اعتماد برای شروع یک کار، شرطی لازم باشد اما کافی نیست.

اما یک نکته خیلی مهم درباره قراردادها وجود دارد. تنها وجود یک قرارداد حقوق شما را تضمین نمی کند و این موضوع نگران کننده ای هست. پس باید چه کار کنیم؟

قراردادها، باید شفاف و کامل باشند. باید تمامی جزییات توافق را شامل شوند. باید با کلماتی دقیق نوشته شوند. این آن چیزی هست که نیاز وجود یک حقوقدان را ایجاد می کند. کسی که می داند، چه عباراتی بهترین و دقیقترین توصیف را از مسائل در یک سند حقوقی بیان می کنند که درعین نداشتن چندپهلویی و شفاف بودن، کامل نیز هستند.

چرا که اگر دقیق نباشند، داور یک اختلاف، نمی تواند به خوبی متوجه اصل توافق شود و بتواند عادلانه قضاوت کند.

احسان موسوی هستم، توسعه دهنده تجاری آپلا؛ علاقه من به مطالعه و نوشتن درباره اقتصاد و استارتاپ ها هست.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

درباره آپلا

درباره آپلا

آپلا اولین مرجع حقوقی مختص مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا و تجارت الکترونیک است. خدمات آپلا شامل تنظیم قرارداد، بررسی قرارداد، مشاوره حقوقی و امور دادرسی است. تیم ما از چند تن از دانشجویان حقوق دانشگاه تهران و منتور کسب و کارهای نوپا تشکیل شده است. همچنین، وکلای دادگستری حاذقی نیز آپلا را در مسیر هموارسازی مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا، همراهی می کنند.

شبکه‌های اجتماعی