استارتاپ خودرا در چه زمانی به شرکت ثبت شده تبدیل کنیم؟

این روزها، احتمالا صحبت هایی درباره راه اندازی استارتاپ ها را زیاد میشنویم. افرادی را میبینیم که به دنبال کارآفرینی و راه اندازی کسب و کارهای خودشان هستند. اما یک سوالی که همیشه مطرح می شود اینست که آیا در شروع کار، نیازی به ثبت شرکت برای استارتاپمان هست؟ بهتر است این سوال را اینطوری پاسخ بدهیم، مزایا و معایب فعالیت تجاری در قالب یک شرکت نسبت به فعالیت بدون شرکت ثبت شده چه چیزهایی است؟ انجام چه فعالیت هایی، حتما نیاز به شرکت ثبت شده دارند؟ اول از همه، ازمنظر قانون بسیاری از فعالیت های تجاری ملزم به ثبت شرکت هستند. از جمله فعالیت های بازاریابی، عملیات واسطه ای و … . همچنین باتوجه به اینکه قانون چارچوب کاملی برای فعالیت شرکت ها تعریف کرده، باعث می شود که فعالیت در قالب یک شرکت، از بسیاری از سردرگمی ها شما را نجات دهد و همینطور فعالیت هایی هستند که انجام دادن آنها نیازمند ثبت شخصیت حقوقی هست مانند شرکت در مناقصات، دریافت وام ها و تسهیلات مختلف.

ماهیت قانونی استارتاپ ها؟

استارتاپ ها مطابق با قانون، ماهیت حقوقی ندارند و در هنگام تقسیم سهام، قانونا نمی شود سهام استارتاپ را بین سهامدارانش تقسیم کرد. چرا که از نظر قانون، چیزی به نام استارتاپ وجود خارجی ندارد. پس اگر هنوز شرکت ثبت شده ای وجود نداشته باشد، باید سهامداران هنگام تقسیم سهام در توافقات خودشان این موضوع را درنظر بگیرند که علم به این دارند که استارتاپشان شخصیت حقوقی ثبت شده ای نیست و قرار است تا سهام شرکتی که در آینده برای آن کسب و کار ثبت می شود بین آنها تقسیم شود. اما، ماهیت بسیاری از استارتاپ به گونه ای هست که در اول کار نیازی ندارند به سمت فعالیت هایی بروند که شرکت ثبت شده یکی از الزامات آن باشد. استارتاپ ها قرار نیست وامی دریافت کنند، قرار نیست در مناقصه ای شرکت کنند. نکته مهم دیگر درباره استارتاپ ها اینست که در اول کار که هنوز مدل کسب و کار مشخصی ندارند و به اصطلاح در شرایط عدم قطعیت به سر می برند و یا قول دیو مک کلور ( سرمایه گذار معروف آمریکایی )، هنوز نمی دانند که دقیقا محصولشان چیست، مشتریانشان چه کسانی هستند و چگونه قرار است پول دربیاورند ( یعنی هنوز مدل کسب و کار تکرارپذیر و سودده خود را پیدا نکرده اند )، پس شاید ثبت یک شرکت اولویت بالایی برای آنها نباشد. چرا که ممکن است عمر آن استارتاپ حتی به یک – دو هفته هم نکشد و یا تغییرات زیادی در کار خود بدهند، از جمله افزایش و کاهش سرمایه، تغییرات نام و ساختار مدیریت استارتاپ و … که تمامی این تغییرات برای شرکت های ثبت شده، باید در اداره ثبت شرکت ها به ثبت برسند و این می تواند یک استارتاپ را از اولویت اول خود که تمرکز بر روی مدل کسب و کارش و رسیدن به یک مدل کسب و کار تکرارپذیر هست دور کند. اما اگر استارتاپی بخواهد سرمایه ای جذب کند که در ازای آن سهامی به سرمایه گذارش بدهد، نیاز به آن پیدا می کند که حتما شخصیت حقوقی ثبت نماید. چرا که همانطور که قبلا گفتیم، مطابق قانون، استارتاپ ها شخصیت حقوقی به رسمیت شناخته شده ای نیستند تا زمانی که شرکت ثبت شده نباشند. پس برای فروختن سهام این کسب و کار، نیاز به وجود یک شخصیت حقوقی رسمی در قالب یکی از انواع شرکت های قابل ثبت در قانون هست.

اما آیا پرداخت مالیات باید حتما به بعد از ثبت شرکت موکول شود؟

موضوعی که درباره مالیات وجود دارد اینست که هر فعالیت اقتصادی چه در قالب شرکت باشد چه نباشد، ملزم به پرداخت مالیات هست که اگر پس از شروع فعالیت کسب و کار، به سازمان امور مالیاتی شروع فعالیتشان اعلام نشود و مالیات آن رد نشود، ممکن است عواقب زیادی از جمله جریمه های سنگین برای کسب و کار به همراه داشته باشد. پس شرایط عدم قطعیت چه می شود؟ برای چیزی که در وضعیت عدم قطعیت هست و ممکن است عمر کمی داشته باشد، لازم است اعلام شروع فعالیت به سازمان امور مالیاتی شود؟ قانون به این سوال اینطور پاسخ داده : از زمان شروع یک فعالیت تجاری تا مدت ۴ ماه فرصت هست تا شروع فعالیت به سازمان اعلام شود. این مدت زمان خوبی هست که شما درباره مدل کسب و کارتان به بازخورد هایی برسید و تاحدی متوجه شوید که آیا احتمال ادامه دادن این کسب و کار وجود دارد و یا خیر، که اگر پاسخ مثبت باشد، بروید و به سازمان امور مالیاتی شروع فعالیتتان را اعلام کنید. از زمانی که اعلام شروع فعالیت می کنید، از سال آینده آن باید اظهارنامه مالیاتی را تکمیل کنید.

نتیجه گیری

در پایان، پیشنهاد می شود که در زمان شروع یک استارتاپ، با درنظر گرفتن موارد مختلف از جمله نیاز به جذب سرمایه، تغییرات احتمالی در مدل کسب و کار و ساختار مدیریتی استارتاپ و الزامات قانونی، تصمیم بگیرید که چه زمانی باید به سمت ثبت شرکت بروید و درباره آن برنامه ریزی کنید.

برای مطلع شدن از انتشار سایر مقالات، در خبرنامه عضو شوید :


احسان موسوی هستم، توسعه دهنده تجاری آپلا؛ علاقه من به مطالعه و نوشتن درباره اقتصاد و استارتاپ ها هست.

1 دیدگاه روشن استارتاپ خودرا در چه زمانی به شرکت ثبت شده تبدیل کنیم؟

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

درباره آپلا

درباره آپلا

آپلا اولین مرجع حقوقی مختص مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا و تجارت الکترونیک است. خدمات آپلا شامل تنظیم قرارداد، بررسی قرارداد، مشاوره حقوقی و امور دادرسی است. تیم ما از چند تن از دانشجویان حقوق دانشگاه تهران و منتور کسب و کارهای نوپا تشکیل شده است. همچنین، وکلای دادگستری حاذقی نیز آپلا را در مسیر هموارسازی مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا، همراهی می کنند.

شبکه‌های اجتماعی