گام بلند، نوآفرین

در این مقاله به بررسی طرح نوآفرین، یا آیین نامه حمایت از شرکت های نوپا می‌پردازیم و خواهیم گفت که این نامه برای چه کسانی مفید خواهد بود

داستان ازآنجایی آغاز شد که محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در توییتی یک خبر را اعلام کرد:
” طرح نوآفرین در دولت تصویب شد “

نوآفرین

 

این خبر، در رسانه های حوزه فناوری اطلاعات به شدت مورد بحث قرار گرفت و داغ شد. هنوز متن طرح بصورت عمومی منتشر نشده بود که دکتر ناظمی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، در یادداشتی در ویرگول، بخش هایی از این طرح را اعلام کردند و تلاش کردند تا ضرورت تصویب این طرح را شفاف بیان کنند.

میتوانید این یادداشت را در اینجا بخوانید

پس از آن، وقتی بخشی از اکوسیستم این انتفاد را مطرح کردند که چرا متن اصلی مصوبه منتشر نشده، آقای ناظمی پاسخ دادند:

خیلی ساده است دلیلش
چون متن در جلسه تغییرات اندکی پیدا می‌کند
و متن ابلاغی بعد از تایید هیات تطبیق است که حدود ۱۰ روز زمان می‌برد
چون هنوز ۱۰ روز نگذشته و ابلاغ نشده اگر منتشر می‌کردم
ممکن بود با متن ابلاغی متفاوت باشد و سوتفاهم ایجاد میکرد.

و اما این طرح چیست و چگونه تصویب شد:

پس از یکسال پیگیری وزارت ارتباطات، نهایتا در جلسه هیئت وزیران، در تاریخ ۲۹/۲/۱۳۹۸ با استناد به اصل ۱۳۸ قانون اساسی (که در آن به هیئت وزیران اختیار تصویب آیین نامه هایی را می دهد)، طرحی برای حمایت از شرکت های نوپا تصویب شد.

اما این طرح که به نوآفرین شناخته می شود، در اولین ماده خود به تعریف کلماتی که در متن آن به کار رفته پرداخته است.

استارتاپ ها، یا همان شرکت های مورد حمایت، در این طرح اینچنین تعریف شده اند :
۱) شرکت خصوصی یا تعاونی باشد.
۲) در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعالیت کند.
۳) کمتر از سه سال از تاریخ ثبت شرکت گذشته باشد.
۴) حداکثر سرمایه ثبتی شرکت، دو میلیارد و پانصد میلیون ريال باشد.
۵) درآمد شرکت در سال کمتر از پنج میلیارد ريال باشد ( البته، این مبلغ برای سال ۱۳۹۸ می باشد و در سال های آینده، براساس نرخ تورمی اعلام شده از طرف بانک مرکزی، مجددا تعیین میشه ).
۶) موسسین و صاحبان شرکت، نباید سودی بین خودشان تقسیم کرده باشند و حقوق دریافتی شان هم بیشتر از سه برابر حقوق قانون کار نباشد.

ماده دوم این طرح، بیان می کند که پروانه های بهره برداری در حوزه فناوری اطلاعات توسط وزارت ارتباطات صادر می شوند.

در ماده سوم این طرح، به شرکت های خارجی اجازه داده شده که با دریافت مجوز به تاسیس مراکز شتابدهی در کشور اقدام نمایند.
مثالی که دکتر ناظمی در این باره زده اند، اینست که : به عبارت دیگر اگر شرکتی مانند هواوی در ایران یکی از تامین‌کنندگان تجهیزات مخابراتی است، این شرکت می‌تواند در ایران مرکز شتابدهی راه‌اندازی کند.

ماده چهار این طرح، برگرفته از مدلی به نام ” صندوق صندوق ها ” ( Funds of Funds ) می باشد. طبق این مدل، دولت به صندوق های سرمایه گذاری، به شرط آنکه سرمایه گذاری کنند ( نه آنکه به شرکت ها وام دهند )، وام می دهد. بودجه ای که در این طرح درنظر گرفته شده، مبلغ حداقل هزار میلیارد ریال ( صد میلیارد تومان ) می باشد.

ماده پنجم، چالش مهمی در پلتفرم ها را حل می کند. رابطه بین پلتفرم و افرادی که از طریق آن ارائه سرویس یا فروش محصول می کنند، یک رابطه استخدامی نیست. درنتیجه ضرورت قانونی بیمه کردن آنها برداشته می شود.

ماده ششم، مزایای ماده ۷۱ برنامه توسعه ششم را به مزایای شرکت های مورد حمایت این طرح اضافه میکند. این ماده می گوید : درصورتی که کارفرمایان، نیروهای جوان فارغ التحصیل شده با مدرک حداقل کارشناسی را بصورت کارورزی جذب کنند، تا دوسال از پرداخت حق بیمه کارفرما معاف هستند.

اما در خصوص بیمه، معافیتی که در این طرح مطرح می شود، آنست که سهامداران نیازی به پرداخت حق بیمه برای خود ندارند.

در واقع، معافیت بیمه‌ای برای سهامداران یکی از نقاط قوت این آیین‌نامه است.

ماده هشتم شرایط را برای جذب نیروی کار خارجی، مخصوصا بعنوان مشاور تسهیل میکند.

همچنین اگر یک شرکت مورد حمایت، حداقل ۶۷ درصد سهام خود را به شرکتی دیگر واگذار کند، تمامی مجوزهایش قابل واگذاری است.

یک چالش مهمی که در این طرح رفع شده، آنست که در مراکز رشد، شتابدهنده ها و فضاهای کار اشتراکی، ممکن نبود برای همه شرکت های مستقر کد کارگاهی و مودی دریافت کرد که این طرح سازمان امور مالیاتی و تامین اجتماعی را مکلف کرده برای همه شرکت های مستقر کد اختصاص بدهند.

فهرست این مراکز توسط کارگروهی که متشکل از وزارت ارتباطات، وزارت علوم، معاونت علمی ریاست جمهوری، سازمان امور مالیاتی و سازمان تامین اجتماعی است، اعلام می شود.

طبق ماده یازدهم، به جهت شفاف سازی و جلوگیری از فساد، کلیه فرایندها، اسامی شرکت‌ها و همچنین تسهیلات جذب شده در یک سامانه متمرکز به صورت شفاف قابل دسترس برای شهروندان خواهد بود.

در پایان، این طرح نکات بسیار خوبی برای حمایت از کسب و کارهای نوپا دارد و قطعا مانند هر طرحی، امکان بهتر شدن را هم نیز دارد.
امیدواریم پیوسته، مسائل مرتبط با کسب و کارهای حوزه تجارت الکترونیک رفع شوند.

نظر شما در ارتباط با این طرح چیست؟ به نظر شما، وجود این آیین‌نامه ها می‌تواند فضای اکوسیستم استارتاپی در کشور را به هر نحوی بهبود دهد؟

احسان موسوی هستم، توسعه دهنده تجاری آپلا؛ علاقه من به مطالعه و نوشتن درباره اقتصاد و استارتاپ ها هست.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

درباره آپلا

درباره آپلا

آپلا اولین مرجع حقوقی مختص مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا و تجارت الکترونیک است. خدمات آپلا شامل تنظیم قرارداد، بررسی قرارداد، مشاوره حقوقی و امور دادرسی است. تیم ما از چند تن از دانشجویان حقوق دانشگاه تهران و منتور کسب و کارهای نوپا تشکیل شده است. همچنین، وکلای دادگستری حاذقی نیز آپلا را در مسیر هموارسازی مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا، همراهی می کنند.

شبکه‌های اجتماعی