قرارداد سرمایه گذاری و انواع آن

قرارداد سرمایه گذاری چیست؟

قرارداد سرمایه گذاری توافقی بین سرمایه گذار و کسب و کار است که در آن، طرف سرمایه گذار با انتظار دریافت بازده سرمایه، سرمایه گذاری می کند.

صاحبان کسب و کارهای کوچک در صورتی که بخواهند برای کسب و کار خود جذب سرمایه کنند و یا در مشاغل دیگر سرمایه گذاری کنند به این قرارداد نیاز دارند. در یک قرارداد سرمایه گذاری مبانی شرایط سرمایه گذاری و همچنین زمان و چگونگی بازگشت سرمایه به سرمایه گذار ذکر می شود.

اطلاعات اساسی که باید در قرارداد سرمایه گذاری ذکر شود شامل موارد زیر است:

  • نام و آدرس طرفین قرارداد
  • ساختار اصلی سرمایه گذاری
  • هدف از سرمایه گذاری
  • تاریخ توافق
  • امضای طرفین قرارداد

در قرارداد تنظیم شده باید مشخص شود که مبلغ مذکور در جهت سرمایه گذاری، در طی چه مدتی و برای انجام چه مواردی به کسب و کار تزریق میشود. ریسک و خطرات احتمالی سرمایه گذاری نیز باید در قرارداد ذکر شود. این باعث می شود که سرمایه گذار آگاه شود که تضمینی برای بازده وجود ندارد.

قراردادهای سرمایه گذاری می توانند بسیار پیچیده باشند. به طوری که یک قرارداد سرمایه گذاری به طور معمول حدود ۱۰ تا ۱۵ صفحه است. بنابراین بهتر است قبل از هر اقدامی با یک مشاور متخصص در این زمینه مشورت کنید و تنظیم قرارداد را به متخصصین این حوزه بسپارید.

انواع قرارداد سرمایه گذاری چیست؟

در جذب سرمایه برای استارتاپ ها سه نوع سرمایه گذاری رایج وجود دارد که در ادامه به اختصار به آنها می پردازیم:

قرارداد سرمایه گذاری سهامی (EQUITY)

در این نوع از قرارداد که رایج ترین نوع از قراردادهای سرمایه گذاری است، سرمایه گذاران توافق می‌کنند که به یک شرکت در ازای امکان بازگشت آتی به سرمایه ‌گذاری شان پول بدهند.

در مراحل اول جذب سرمایه، شما باید ارزش شرکت خود را تعیین کنید. به عبارت دیگر شما تصمیم میگیرید که در آن زمان کسب و کار شما چه ارزشی دارد. با توجه به ارزش شرکت شما و میزان پولی که سرمایه گذاران به شما می دهند صاحب درصدی از سهام خواهند شد.

راه افتادن کسب و کار شما به زمان نسبتا زیادی نیاز دارد. هر شرکتی به محض تاسیس شروع به درآمدزایی نمیکند.  برخی از شرکت ها قبل از رسیدن به سود تا چند سال درآمد منفی دارند اما این لزوما به معنای این نیست که شرکت دوامی ندارد. اگر شما قبل از رسیدن به سود و برای راه اندازی شرکت به مقدار زیادی سرمایه احتیاج دارید انتخاب این نوع از سرمایه گذار گزینه مناسبی است.

یکی از مهمترین سودمندی های سرمایه گذاری سهامی این است که برخلاف سرمایه گذاری در بانک نیاز به پرداخت های منظم ندارد. زیرا سرمایه گذاران منتظر فرصت برای دریافت سهم خود از سود هستند. یکی دیگر از مزیت های این نوع از جذب سرمایه این است که سرمایه گذاران سهامی (به خصوص آنهایی که به عنوان “سرمایه گذاران فرشته”۱ شناخته می شوند) می توانند توصیه ها و راهنمایی های ارزشمندی در جهت رشد کسب و کار شما ارائه دهند.

قرارداد سرمایه گذاری قابل تبدیل (Convertible

این قرارداد یکی دیگر از انواع قراردادهای سرمایه گذاری است که طبق آن طرفین توافق میکنند که سرمایه گذار مبلغی به عنوان وام کوتاه مدت در اختیار کسب و کار قرار دهد و در مراحل بعدی و با به سود رسیدن کسب و کار این وام تبدیل به سهام همراه با تخفیف برای سرمایه گذار شود. درواقع این نوع از سرمایه گذاری با هدف تبدیل شدن وام به سرمایه سازماندهی می شود. از آنجایی که این نوع از جذب سرمایه به شکل وام است، سرمایه گذار هر زمان که بخواهد می تواند درخواست بازپرداخت بدهی خود را بدهد. مزیت این نوع از جذب سرمایه این است که نیاز به ارزش گذاری کسب و کار در ابتدا نیست و فرآیند جذب سرمایه سریعتر انجام می شود.

 

قرارداد سرمایه گذاری حق الامتیاز (Royalty)

در این نوع از سرمایه گذاری، کسب و کار براساس درآمد آینده اقدام به جذب سرمایه می کند. سرمایه گذار ما به ازای سرمایه ای که تزریق میکند، سهام دریافت می نماید و می تواند پول خود را از طریق حق امتیاز که درآمد شرکت است دریافت  کند و در مقابل، سهام را با قیمتی از پیش تعیین شده به کارآفرین برگرداند.

در سرمایه گذاری رویالتی سرمایه گذاران شاهد بازگشت سریع تری هستند. به طوری که در برخی موارد از همان ابتدا دریافتی دارند. این نوع از جذب سرمایه بیشتر برای شرکت هایی کاربرد دارد که خیلی زود به سود دهی میرسند و درآمد قابل توجهی دارند.

 

در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع قراردادهای سرمایه گذاری آشنا کنیم. در مقالات بعدی اطلاعات بیشتری در مورد این قراردادها در اختیار شما قرار می دهیم.

 

 

 

 

۱ سرمایه گذارفرشته (Angel Investor) کسی است که سرمایه یک یا چند کسب و کارنوپا را فراهم می کند.

برای مطلع شدن از انتشار سایر مقالات، در خبرنامه عضو شوید :


دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

درباره آپلا

درباره آپلا

آپلا اولین مرجع حقوقی مختص مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا و تجارت الکترونیک است. خدمات آپلا شامل تنظیم قرارداد، بررسی قرارداد، مشاوره حقوقی و امور دادرسی است. تیم ما از چند تن از دانشجویان حقوق دانشگاه تهران و منتور کسب و کارهای نوپا تشکیل شده است. همچنین، وکلای دادگستری حاذقی نیز آپلا را در مسیر هموارسازی مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا، همراهی می کنند.

شبکه‌های اجتماعی