چرا به قرارداد نیاز داریم؟

چرا به قرارداد نیاز داریم؟

ممکن است برای کسب و کارها به خصوص کسب و کارهای نوپا اینطور به نظر برسد که تنظیم قرارداد کاری بیهوده یا هزینه اضافی است. اما امروزه افراد حرفه ای، بیش از پیش از مشکلات و موارد حقوقی که در کسب و کارها اتفاق می افتد آگاه هستند. بنابراین باید توجه داشت که قراردادها بسیار مهم هستند. زیرا انتظارات دو طرف را براورده کرده و از هر دو طرف در صورت براورده نشدن انتظارات حفاظت می کند.

داشتن یک قرارداد به صورت کتبی و مستند، به این معنی است که همه می دانند که قرار است چه کاری را انجام دهند. همچنین با داشتن قرارداد حل و فصل کردن مشکلات در صورت به وجود آمدن مشاجره آسان تر خواهد بود.

تصویر دو شخص در حال امضای قرارداد که در گوشه سمت راست پایین تصویر عبارت "آپلا مرجع خدمات حقوقی" نوشته شده است.

قرارداد چیست؟

یک قرارداد توافقی بین دو شخص یا کسب و کار است که باعث ایجاد تعهدات حقوقی متقابل می شود. قرارداد می تواند به صورت شفاهی یا کتبی باشد. با این حال اجرای قراردادهای شفاهی چالش برانگیزتر هستند و تا حدامکان باید از آنها اجتناب کرد. باید توجه داشته باشید که به لحاظ قانونی و در دادگاه ها فقط به قراردادهای کتبی می توان استناد کرد.

در واقع قراردادهای کتبی، اطمینان بیشتری را برای هر دو طرف فراهم می کنند. زیرا با جزئیات به مسائل مهم و لازم می پردازند. برخی از موارد مهم در قراردادها شامل مدت قرارداد، مسائل مربوط به پرداخت ها، روش های حل اختلاف در صورت بروز مشکل، حقوق و تعهدات طرفین قرارداد و موارد مهم دیگری می شود.

اگر صاحب کسب و کار هستید لازم است که قراردادهای مختلفی را امضا کنید. در برخی موارد بهتر است تنظیم قرارداد تخصصی توسط وکیل کسب و کار انجام شود.

مزایای داشتن قرارداد کتبی

مطالعات نشان داده است که افراد تمایل دارند نسبت به آینده روابط خود خوش بین باشند. بنابراین برخی افراد به حافظه خود اطمینان کرده و به قراردادهای کلامی اکتفا می کنند. در ادامه به مزایا و دلایل داشتن قرارداد کتبی و اینکه چرا هرگز نباید بدون داشتن قرارداد اقدام به شروع کار و توافق کنید می پردازیم.

تصویر تعدادی کاغذ و پرونده کاری روی هم که در گوشه سمت راست پایین تصویر عبارت "آپلا مرجع خدمات حقوقی" نوشته شده است.

دلایل لزوم داشتن قرارداد

قراردادها از طرفین حفاظت می کنند.

با داشتن قرارداد برای هرگونه همکاری، حقوق طرفین قرارداد به خوبی محافظت می شود. هرگونه ابهامی رفع و از مشکلات احتمالی جلوگیری می شود.

شرح وظایف درقراردادها ارائه می شود.

به جای اینکه دچار سردرگمی شوید که وظایف و مسئولیت های هر  یک از طرفین چیست، بهتر است همه موارد را به صورت کتبی داشته باشید. این مسئله از هرگونه سردرگمی و اختلاف جلوگیری می کند.

قراردادها طرفین را متعهد به انجام وظایف می کنند.

اگر یکی از طرفین در انجام وظایف خود کوتاهی کند باعث ایجاد اخلال در کسب و کار می شود. یک قرارداد باعث می شود طرفین در انجام وظایفی که قبلا تعریف شده است متعهد باشند.

قراردادها برای وظایف یک بازه زمانی ایجاد می کنند.

داشتن برنامه زمانی دقیق و مدون شما را برای برنامه ریزی دقیق کمک خواهد کرد.

قراردادها می توانند تضمین پرداخت ها باشند.

قطعا همه دوست دارند که پس از انجام کار دستمزد موردانتظار خود را دریافت کنند. قرارداد به عنوان یک سند الزام آور قانونی این تضمین را به شما می دهد که در زمان مشخص شده پرداختی موردنظر انجام شود. درواقع در قرارداد مقدار و زمان پرداخت با جزئیات ذکر می شود.

قراردادها مشکلات و اختلافات را به حداقل می رسانند.

اگر طرفین در جریان کار با مشکلی رو به رو شوند با رجوع به قرارداد امکان حل مشکل وجود دارد. همچنین برای حل مشکلات پیچیده تر که نیاز به دادخواهی  حل اختلاف هست نیز در قرارداد راه حل ذکر می شود.

قراردادها به شما کمک می کنند که در مسیر قانون حرکت کنید.

بسیاری از افراد قانون را پیچیده و گیج کننده می دانند. یک قرارداد شما را کمک می کند تا قانون برای شما قابل دسترس تر باشد و شما در مسیر قانون حرکت کنید. قراردادی که توسط یک متخصص تنظیم شده باشد شما را در برابر مشکلات حقوقی و قانونی احتمالی محافظت می کند.

قراردادها از مالکیت معنوی شما محافظت می کنند.

این بخش، بخش مهمی از کسب و کار شما است. بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که مورد سرقت یا سواستفاده قرار نمیگیرد. قرارداد نحوه استفاده از مالکیت معنوی را مشخص می کند.

 

بسیار مهم است که شما به عنوان صاحب یک استارتاپ سعی کنید همیشه از قرادادهای کتبی استفاده کنید. به خصوص اگر خدمات مربوط به مشتری دارید. تنظیم قرارداد همچنین باعث می شود که دیگران متوجه شوند که شما در کار خود جدی و حرفه ای هستید.

بنابراین قراردادهای تجاری بخش مهمی از کسب و کار شما را تشکیل می دهند. پس باید با دقت و جزئیات تنظیم شوند. همچنین هر قراردادی قبل از امضا باید با دقت خوانده شود.

تنظیم قراردادهای کسب و کار ممکن است در ابتدا به نظر هزینه اضافی باشد اما از بسیاری هزینه های احتمالی آینده جلوگیری خواهد کرد.

برای مطلع شدن از انتشار سایر مقالات، در خبرنامه عضو شوید :


دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

درباره آپلا

درباره آپلا

آپلا اولین مرجع حقوقی مختص مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا و تجارت الکترونیک است. خدمات آپلا شامل تنظیم قرارداد، بررسی قرارداد، مشاوره حقوقی و امور دادرسی است. تیم ما از چند تن از دانشجویان حقوق دانشگاه تهران و منتور کسب و کارهای نوپا تشکیل شده است. همچنین، وکلای دادگستری حاذقی نیز آپلا را در مسیر هموارسازی مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا، همراهی می کنند.

شبکه‌های اجتماعی