پرداخت بعدی یا پرداخت به حساب مفتوح

پرداخت بعدی یا پرداخت به حساب مفتوح یکی از روشهایی است که در تجارت بین الملل استفاده می شود، در این روش ابتدا فروشنده کالاها را ارسال کرده یا خدمات را انجام داده و سپس فاکتور فروش و سایر اسناد را به خریدار تسلیم کند و متعاقباً خریدار نسبت به پرداخت مبلغ قرارداد اقدام می‌کند.

 مکانیسم اجرایی کار به این نحو است که موضوع پرداخت بعدی باید در قرارداد مربوط بین طرفین مورد موافقت قرار گیرد در قرارداد زمان پرداخت مشخص می شود که ممکن است بین ۳۰ تا ۱۸۰ روز از زمان ارسال کالا و یا انجام خدمات تعیین شود زمانی که موضوع قرارداد فروش کالا است فروشنده ابتدا نسبت به تهیه کالاهای مزبور اقدام می نماید و در صورتی که بناست کالاهای مزبور ساخته شود نسبت به ساخت آن اقدام می نماید سپس کالاها را بسته بندی کرده و حسب به این کتتر مورد توافق نسبت به حمل و بیمه آن اقدام می کنند و در نهایت پس از تحویل بار و رسیدن فاکتور به دست خریدار، خریدار اقدام به پرداخت مبلغ قرارداد کرده  و یا پس از انجام خدمات مندرج در قرارداد گیرنده خدمات اقدام به پرداخت مبلغ خواهد کرد.

تصویر یک پرداخت وجه است که در گوشه سمت راست تصویر عبارت "آپلا مرجع خدمات حقوقی "نوشته شده است
Money

کجا از این روش استفاده میشود

 یک زمانی است که بین طرفین قرارداد روابط مستمر و باثباتی وجود دارد فرض کنید نماینده اجناس یک شرکت معروف در ایران سال‌هاست که از آن شرکت خرید می‌کند و حجم این خریدها به اندازه ای که احتمال نمی‌رود، که خریدار قیمت یک محموله را پرداخت نکند .در صورت وجود چنین رابطه فروشنده به نماینده فروش خود در ایران کمک می‌کند که خریدار بتواند به نقدینگی کافی دسترسی پیدا کرده و اجناس مربوط به آن شرکت را در ایران به فروش برساند و متعاقبا ظرف یک مهلت مثلاً یک ساله یا شش ماهه مبلغ اجناس را پرداخت کند.

 دومین جایی که بسیار استفاده از این موضوع کمک کننده خواهد بود جایی است که روابط بین یک شرکت مادر و شرکت‌های وابسته است. امروزه بسیاری از شرکت‌های تجاری بین المللی از مجموعه شرکت‌های به هم وابسته تشکیل و در کشورهای گوناگون ثبت می شود با وجود وابستگی این کشورها به همدیگر و تعلق آنها به یک گروه واحد این شرکت شخصیت حقوقی مستقل دارند و خرج و دخل آنها جدا می باشد. معاملاتی که این شرکت‌های وابسته با شرکت اصلی و یا شرکت‌های وابسته با یکدیگر انجام می دهند اصولا مبتنی بر اعتماد متقابل بوده و بنابراین ممکن است شرکت خریدار پس از دریافت کالا یا خدمات نسبت به پرداخت بهای آن اقدام نماید که در این صورت از این روش استفاده می‌شود.

  در نهایت باید توجه داشت که روش پرداخت بعدی یا پرداخت به حساب مفتوح مخاطرات زیادی را نیز در بر خواهد داشت و مبتنی بر اعتماد کامل میانه طرفین است.

برای مطلع شدن از انتشار سایر مقالات، در خبرنامه عضو شوید :


دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

درباره آپلا

درباره آپلا

آپلا اولین مرجع حقوقی مختص مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا و تجارت الکترونیک است. خدمات آپلا شامل تنظیم قرارداد، بررسی قرارداد، مشاوره حقوقی و امور دادرسی است. تیم ما از چند تن از دانشجویان حقوق دانشگاه تهران و منتور کسب و کارهای نوپا تشکیل شده است. همچنین، وکلای دادگستری حاذقی نیز آپلا را در مسیر هموارسازی مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا، همراهی می کنند.

شبکه‌های اجتماعی