معاهدات مالکیت ادبی و هنری

کنوانسیون برن

 در خصوص مالکیت های ادبی هنری اولین قرارداد بین المللی معاهده به نسخه در ۹ سپتامبر ۱۸۸۶ در شهر برگ با ۳۸ ماده به امضا رسید و یک سال و در پنجم دسامبر ۱۸۸۷ با حکم دولت عضو الزام آور شد کمیسیون مزبور در ۱۸۹۶ در پاریس ۱۹۰۸ در برلین ۱۹۱۴ در بین و در نهایت  در سال ۱۹۷۹ در پاریس مورد تکمیل بازبینی و اصلاح قرار گیرد در حال حاضر ۱۶۴ کشور عضو این قرارداد می باشند گرچه در ابتدا از پیوستن به کنوانسیون شنا کرد و تغییرات چشمگیری را باید نسبت به قانون کپی رایت خود می پذیرفت و به ویژه در خصوص حقوق غیرمالی اثر و عدم الزام و ثبت اثر مسلح در کنوانسیون برن به همین امر منتهی به تصویب کنوانسیون دیگر در حمایت از آثار ادبی هنری تحت نظارت سازمان ملل در سال ۱۹۵۲ به عنوان کنوانسیون بین‌المللی کپی‌رایت شد تا هماهنگ با تمایل را از آمریکا در این باره گردد معزول کشور مزبور در سال ۱۹۷۲ کنوانسیون اخیر پیوسته بود در اول مارس ۱۹۸۹ به عضویت کمیسیون برن در آمد در نتیجه ۱۹۵۲  کنوانسیون بین المللی کپی رایت به انزواگرایی گرایید.

 کنوانسیون جهانی حقوق مولف

 در فاصله دو دهه از زمان کنفرانس بروکسل در ۱۹۴۸، سه موافقتنامه کلیدی بین المللی خارج از چارچوب کنوانسیون به تصویب رسید. در سال ۱۹۵۲، سازمان علمی و فرهنگی یونسکو در اندیشه انعقاد یک قرارداد حق مولف برآمد و کنوانسیون جهانی حق مولف را با ۲۱ ماده در ژنو به تصویب رساند که برخلاف کمیسیون برن برای برخورداری از حمایت آنان نیاز به طی تشریفاتی از جمله درج علامت C بر روی کتاب‌ها و مدت حمایت از اثر را نیز از ۵۰ سال در کمیسیون برن به ۲۵ سال تقلیل داد. این کنوانسیون  در سال ۱۹۷۱ میلادی در پاریس مورد تجدیدنظر و اصلاح قرار گرفت و در سال ۱۹۷۴ لازم الاجرا شد. در این قرارداد امتیازات و تسهیلات ویژه‌ای برای کشورهای در حال توسعه منظور شد از جمله اینکه مدت حمایت در مورد ترجمه و انتشار آثار برای این کشور از ۲۵ سال به ۳ سال تغییر یافت و نیز چاپ و تکثیر اثر برای نیازهای آموزشی تحقیقاتی و دانشگاهی در صورت کمیاب شدن  یا گران شدن آن همچنین استفاده از برنامه‌های آموزشی رادیو و تلویزیونی دیگر کشورها با کسب اجازه از مرجع صلاحیت‌دار داخلی مجاز دانسته شد.

تصویر مالکیت ادبی و هنری  است که در گوشه سمت راست تصویر عبارت "آپلا مرجع خدمات حقوقی "نوشته شده است

Literary and artistic property

 معاهده کپی رایت سازمان جهانی مالکیت معنوی

 این معاهده که دارای ۲۵ بار در سال ۱۹۹۶ به تصویب رسید و در ششم مارس ۲۰۰۲ بین کشورهای عضو لازم الاجرا شد بر اساس این ماه دو موضوع باید به موجب قوانین و مقررات کپی رایت مورد حمایت قرار گیرد.

  • ۱) برنامه‌های رایانه‌ای بدون توجه به رسانه روش یا شکل نمود آنها.
  • ۲) گردآوری داده‌ها یا سایر مواد به هر شکل که به دلیل انتخاب یا ترتیب محتوای آنها آفرینش‌های فکری محسوب می‌شوند این عهدنامه سه حق ذیل را برای صاحبان اثر اختصاص می‌دهد:
  • یک) حق توزیع (right of distribution) بر اساس ماده ۶ ماه یعنی حق صدور اجازه در دسترس عموم قرار دادن نسخه های اصلی و ثانویه اثر از طریق فروش یا سایر صور انتقال مالکیت
  •  دوم) حق اجاره (right of rental) بر اساس ماده ۷ معاهده یعنی حق صدور اجازه اجاره دادن نسخه های اصلی و ثانی، سه نوع اثر شامل برنامه های رایانه ای، آثار سینمایی و آثار گنجانده شده و به کار رفته در صفحات صوتی به عموم طبق قوانین داخلی کشورها.
  • سوم) حق ارسال برای عموم  (right of communication to the public)بر اساس ماده ۸ معاهده یعنی حق صدور اجازه هر نوع ارسال برای عموم با وسایل با سیم یا بدون سیم ، شامل در دسترس عموم قرار دادن آثار به طریقی که عموم بتوانند از مکان و در زمانیکه فرد فرد آنها انتخاب می‌کند به آن دسترسی داشته باشد.

.

.

.

امیدوارم این مطلب براتون مفید باشه  

اگه تو مسائل حقوقی نیاز به کمک داشتی رو ما حساب کن

برای مطلع شدن از انتشار سایر مقالات، در خبرنامه عضو شوید :


دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

درباره آپلا

درباره آپلا

آپلا اولین مرجع حقوقی مختص مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا و تجارت الکترونیک است. خدمات آپلا شامل تنظیم قرارداد، بررسی قرارداد، مشاوره حقوقی و امور دادرسی است. تیم ما از چند تن از دانشجویان حقوق دانشگاه تهران و منتور کسب و کارهای نوپا تشکیل شده است. همچنین، وکلای دادگستری حاذقی نیز آپلا را در مسیر هموارسازی مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا، همراهی می کنند.

شبکه‌های اجتماعی