مالکیت ادبی و هنری

مقدمه

حقی است که مولف ، مترجم، پدید آورنده نرم افزار، مصنف و هنرمند به خاطر اثری که با دانش و ابتکار و هنر خود بوجود آورده است تعلق میگیرد ، که این حقوق بوجود آمده از آن اثر در برابر سو استفاده دیگران محافظت خواهد کرد.

آثاری که حق مالکیت فکری برای مالک آن ایجاد میشود

حق مالکیت ادبی و هنری به پدید آورنده یکی از این آثار تعلق میگیرد که این آثار عبارتند از: کتاب ،رساله، پایان نامه، نمایش نامه، نوشته ادبی و هنری، شعر، ترانه، سرود، تصنیف به هر روشی که ضبط و بخش شود و هم چنین هر اثر سمعی و بصری که به صورت نمایش یا در سینما و یا در تلویزیون بخش و اجرا گردد؛ هم چنین هر نوع پیکره یا مجسمه و اثر معماری،طرح ساختمانی، اثر عکاسی ابداعی و ابتکاری، هر نوع اثر تزئینی و تجسمی و هم چنین اثر ابتکاری مربوط به هنر های دستی یا صنعتی ، نقشه گلیم و قالی، اثر ابتکاری بر اساس فرهنگ عامه مردم اجتماع، میراث فرهنگی و هنر ملی مانند استفاده از افسانه و داستان های محلی ، شعر های محلی و ملی، نقاشی، تصویر، طرح جغرافیایی ابتکاری از دیگر موارد هستند که حقوق مالکیت ادبی و هنری به صاحب آن تعلق میگیرد.

تصویر یک فرد متفکر است است که در گوشه سمت راست تصویر عبارت "آپلا مرجع خدمات حقوقی "نوشته شده است

حقوق پدید آورنده این آثار

۱-حق انحصاری چاپ، نشر، پخش، عرضه، اجرا و هم چنین بهره برداری توسط شخص و یا توسط دیگری، لازم به ذکر است که پدیدآورنده می تواند حق خود را برای تهیه فیلم سینمایی و تلویزیونی ، نمایش تیاتر، ترجمه ، تکثیر یا به طور کلی حق استفاده از اثر برای کارهای ادبی و صنعتی را واگذار نماید.

۲-حق برخورداری از پاداش ، جوایز و امتیازات که در مسابقات ملی، ادبی و هنری به اثر وی تعلق میگیرد .

مالکیت ادبی و هنری در ایران

تاکنون ایران به هیچ یک از کنوانسیونهای بین المللی که اثار ادبی و هنری را مورد حمایت قرار داده موسوم به کپی رایت یا حق مولف، نپیوسته است. اما به ویژه با توجه به پذیرفته شدن ابتدایی عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی(WTO)  ، وقت آن رسیده که ایران نیز خود را آماده پذیرفتن تعهدات مربوط به حقوق مالکیت ادبی و هنری نماید و به پیشرفت جامعه هنری کمک کرده و با جلوگیری از تقلید و کپی موجب افزای خلاقیت گردد . زیرا ایران با عضویت در این سازمان ، خود را به موافقتنامه TRIPS

 (Trade Related aspects of intellectual property) متعهد می سازیم ، موافقتنامه ای که در مقررات خود ، مالکیت معنوی را در هر دو بخش آن یعنی مالکیت صنعتی و مالکیت ادبی ر مورد حمایت قرار داده است.  

.

.

.

امیدوارم این مطلب براتون مفید باشه  

اگه تو مسائل حقوقی نیاز به کمک داشتی رو ما حساب کن

برای مطلع شدن از انتشار سایر مقالات، در خبرنامه عضو شوید :


دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

درباره آپلا

درباره آپلا

آپلا اولین مرجع حقوقی مختص مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا و تجارت الکترونیک است. خدمات آپلا شامل تنظیم قرارداد، بررسی قرارداد، مشاوره حقوقی و امور دادرسی است. تیم ما از چند تن از دانشجویان حقوق دانشگاه تهران و منتور کسب و کارهای نوپا تشکیل شده است. همچنین، وکلای دادگستری حاذقی نیز آپلا را در مسیر هموارسازی مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا، همراهی می کنند.

شبکه‌های اجتماعی