قرارداد کار

تعاریف

از آنجا که طرفین قرارداد کار کارگر و کارفرما می باشند، نیازمند تعریفی از این دو می باشیم. مطابق ماده۲  قانون کار مصوب ۲۹ آبان ۱۳۶۹ کار گر به شخصی گفته میشود که در مقابل دریافت حق السعی اعم از دستمزد ،حقوق ، سهم سود و سایر مزایا به در خواست کار فرما کار انجام میدهد و در مقابل با توجه به ماده ۳ قانون کار کارفرما شخصی است که از کارگر کار را در مقابل پرداخت حق السعی درخواست میکند هم چنین اشخاصی که مسیولیت کارگاه را بر عهده دارند نماینده کارفرما محسوب میشوند و شخص کارفرما مسئول اعمال  نمایندگان خود می باشد .

حال میپردازیم به تعریف حق السعی  و تفاوت آن با مزد

مطابق ماده ۳۴ قانون کار تمامی دریافتی های قانونی کارگر که مطابق قرارداد کار اعم از هزینه مسکن،سود سهام و… دریافت مینماید حق السعی گفته می شود .

اما مطابق ماده ۳۵ قانون کار مزد عبارت است از وجوه نقدی و غیر نقدی است که کارگر در مقابل کار دریافت میکند و شامل دو نوع مزد ساعتی و مزد ثابت میباشد . مزد ساعتی با توجه به تبصره ۱ ماده ۳۵ مزدی است که به ساعت انجام کار مربوط می باشد و مزد ثابت که ماده ۳۶  آنرا مجموع مزد شغل و مزایای ثابت پرداخت به تبع شغل تعریف کرده است.

تصویر دو فرد در حال امضای قرارداد است  است که در گوشه سمت راست تصویر عبارت "آپلا مرجع خدمات حقوقی "نوشته شده است
contract

قرارداد کار و شرایط اساسی آن

قرارداد کار طبق تعریف ارایه شده در ماده ۷ قانون کار ، قراردادی کتبی و شفاهی است که طرفین کارگر و کارفرما بوده و مطابق آن کارگر در برار دریافت حق السعی کار انجام میدهد .

قرار داد کار به سه نوع موقت ، غیر موقت و انجام کار معین  تقسیم میشود این تقسیم بندی موجب میشود که حق و حقوق کارگر تضیع نشود و از حمایت قانونی گردد، برای مثال در قرارداد موقت با رسیدن موعد قرارداد خاتمه می یابد و به تجمیع موارد قانونی کارفرما موظف به پرداخت دستمزد کارگر می باشد.

از انجا که شرایط و ضوابط قرارداد کار در قانون آمده است، قرارداد کار یک عقد معین میباشد. شرایط صحت قرارداد مطابق ماده ۱۹۰ قانون مدنی  و ماده ۹ قانون کار عبارتند از : مشروعیت مورد قرارداد / معین بودن موضوع قرارداد / اهلیت طرفین و هم مشروعیت برای تصرف در اموال می باشد.

شرایط قرارداد کار

۱٫حق السعی

همانمطور که در بالا در ارتباط با حق السعی در قرارداد کار توضیح داده چند نکته لازم به ذکر است . لازمه یک قرارداد کار قراردادن حق السعی در آن می باشد،میزان  حق السعی مطابق ماده ۴۱ قانون کار  هر ساله توسط شورای عالی کار با توجه به معیار های مندرج در این ماده تعیین میشود و با استناد به ماده ۴۲ قانون کار حداقل دستمزد موضوع ماده ۴۱ باید به صورت نقدی پرداخت شود، پرداخت های غیر نقدی مازاد بر دستمزد می باشند

۲٫ مدت

منظور از مدت در قانون کار میزان ساعت کاری میباشد ، مقدار معین ساعت کاری در ماده ۵۱ قانون کار ۸ ساعت در روز بوده و در صورت انجام کار پیش از ۸ ساعت با عنایت به ماده ۵۹ قانون کار ،کارفرما موظف پرداخت ۴۰ % اضافه بر مزد ساعات عادی می باشد

تفاوت  قرارداد کار و پیمانکاری

یکی از مهم ترین تفاوت های قرارداد کار با پیمانکاری این است که پیمانکار میتواند شخص حقیق یا حقوقی باشد و موضوع این قرارداد نتیجه کار است اما در قرارداد کار کارگر تنها باید شخص حقیقی باشد و موضوع آن قراردادن نیروی کار و انجام کار توسط اوست؛ هم چنین مزد پیمانکار بر حسب نتیجه کار است در حالیکه مزد کارگر با توجه به زمان کار است.

تفاوت مهم دیگر از حیث صلاحیت قانونی برای این دو قرارداد میباشد، که قرارداد کار مشمول قانون کار بوده ولی قراداد پیمانکاری بر اساس ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی مشمول مقررات تامین اجتماعی میشود.

مذاکرات و پیمانهای دسته جمعی کار

با توجه به تعریف ارایه شده در ماده ۱۴۰ قانون کار پیمان دسته جمعی ، پیمانی کتبی می باشد که فی ما بین یک چند (شورا، نماینده صنفی یا نماینده کارگران ) از یک طرف و  یک یا چند کارفرما یا نمایندگان قانونی آنها از طرف دیگر برای تعیین شرایط کار منعقد می شود ، این نوع قرارداد ها بیشتر جنبه الحاقی پیدا کرده به این شکل که کارفرما قراردادی از قبل آماده کرده و کارگران به آن ملحق میشوند، البته لازم به ذکر است که دز ارتباط با عقود الحاقی میان علمای حقوق اختلاف نظر وجود دارد.

پیمانهای دسته جمعی مطابق ماده ۱۴۱ قانون کار هنگامی اعتبار قانونی دارند که الف- از مزایای مندرج در قانون کار کمتر نباشد، منظور میزان حداقل دستمزد و حق السعی مطابق با  قانون است ب- با تصمیمات قانونی و مصوبات شورای عالی کار مغایرت نداشته باشد، این موضوع نشان از معین بودن این قرارداد ها دارد ج- تایید وزارت کار و امور اجتماعی به منظور عدم تعارض با بند های الف و ب این ماده.

خاتمه قرارداد کار

میان لازم یا جایز بودن قرار داد کار اختلاف نظر وجود دارد، اما با توجه اصل لزوم قرارداد ها و و احصا شدن عقود جایز در قانون، قرارداد کار عقدی لازم است اما مطابق نظر دوم و با توجه به ماده ۲۱ قانون کار که یکی از شرایط انحلال قرارداد کار را فوت کارگر می داند، و از آنجا که عقود جایز به فوت احد طرفین از بین می رود ، میتوان قرارداد کار را عقدی جایز شمرد که نظر دوم اقوی میباشد.

مواردی که قرارداد کار را منحل میکند عبارتند از: فوت کارگر/ بازنشتسگی کارگر/ انتقضای مدت زمان کار در عقد موقت و عدم تجدید صریح یا ضمنی آن/ از کار افتادگی کارگر / اتمام کار در قرارداد مربوط به انجام کار معین / استعفای کارگر

حل اختلاف

با توجه به معین بودن قرارداد کار طرفین نمیتواند بر شکل حل اختلاف توافقی خارج از موارد مندرج در قانون انجام دهند. با استناد به ماده ۱۵۷ هرگونه اختلاف میان کارگر و کارفرما و هرگونه اختلاف مربوط به قراردادهای کار و عقود دسته جمعی کار ابتدا از طریق سازش و در صورت عدم حل و  فصل اختلاف از این طریق انجمن های صنفی پیگیری خواهد شد ، و در نهایت حل و فصل در صلاحیت هیات تشخیص مندرج در ماده ۱۵۸ قانون کار میباشد.

هیت تشخیص متشکل است از :

۱- یک نفر نماینده قانونی از وزارت کار و امور اجتماعی ۲-  یک نفر نماینده قانونی کارگران به انتخاب کانون هماهنگی شورای اسلامی استان ۳-  یک نفر نماینده مدیران صنایع به انتخاب کانون انجمنهای صنفی کارفرمایان استان، در صورت لزوم و با توجه به میزان کار هیاتها، وزارت کار و امور اجتماعی میتواند نسبت به تشکل چند هیات تشخیص در سطح هر استان اقدام نماید . رای هیات تشخیص مطابق ماده ۱۵۹ پس از ۱۵ روز لازم الاجرا خواهد شد و در صورت عدم اعتراض طرفیت در مدت مذکور قطعی خواهد شد .

امیدوارم این مطلب براتون مفید باشه  

اگه تو مسائل حقوقی نیاز به کمک داشتی رو ما حساب کن

برای مطلع شدن از انتشار سایر مقالات، در خبرنامه عضو شوید :


دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

درباره آپلا

درباره آپلا

آپلا اولین مرجع حقوقی مختص مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا و تجارت الکترونیک است. خدمات آپلا شامل تنظیم قرارداد، بررسی قرارداد، مشاوره حقوقی و امور دادرسی است. تیم ما از چند تن از دانشجویان حقوق دانشگاه تهران و منتور کسب و کارهای نوپا تشکیل شده است. همچنین، وکلای دادگستری حاذقی نیز آپلا را در مسیر هموارسازی مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا، همراهی می کنند.

شبکه‌های اجتماعی