قرارداد سهامی (equity)

در دسته قرارداد های خطر پذیر  ( vesting)، یکی از رایج ترین این قرارداد ها قرارداد سهامی یا equity  یا صاحبان سهام می باشد؛ این قرارداد به این صورت انجام میشود که شخص سرمایه گذار به میزان توافق طرفین مقداری پول در کسب و کار سرمایه گذاری میکند و در ازای آن به او سهام تعلق میگیرد، برای مثال شخص سرمایه گذار مبلغ ۵۰۰ میلیون سرمایه در اختیار یک کسب و کار قرار میدهد و در مقابل ۳۰ درصد سهام دریافت میکند، که این سهام دریافتی میتواند از انواع مختلف سهام باشد ، این مورد به توافق طرفین بستگی دارد.

تصویر یک فرد در حال امضای قرارداد  است که در گوشه سمت راست تصویر عبارت "آپلا مرجع خدمات حقوقی "نوشته شده است
contracts

موارد مختلف که قرارداد سهامی در آن لازم میباشد

-یکی از مواردی که قرارداد صاحبان سهام مورد نیاز میباشد ، در جایی است که شرکت شما به مدت زمان زیادی برای تثبیت خود نیاز دارد و به سرعت به درآمد نمیرسید و ممکن است این موضوع سالها طول بکشد و این به معنی عدم رشد شرکت نمی باشد، به همین جهت برای اداره شرکت تا رسید به سود نیازمند سرمایه هستید ، در اینجا قرارداد سهامی به کار می آید.

-موقعیت دیگری که در قرارداد سهامی به کار میآید ، جای است که میزان وثیقه شرکت شما صفر شده است و شرکت شما توانایی برگرداندن پول قرض دهندگان را ندارد ف در اینجا میتوان با پیشنهاد قرارداد سهامی equity علاوه بر اینکه مشکل را حل میکند مقدار سرمایه شما هم حفظ می شود

-حالت دیگری که قرارداد سهامی مناسب است جایی است که شما نمیتوانید به اصطلاح خود راه انداز باشید یعنی یک بیزنس را خودتون به تنهایی راه اندازی کنید برای مثال amazon . در اینجا بیزنس شما برای شروع نیازمند یک سرمایه بزرگ می باشد ، که قرارداد سحبان سهام بسیار به کمک شما خواهد آمد.

-اخرین حالت ، وقتی است که شرکت شما پتانسیل پیشرفت زیادی دارد به صورت حتمی جزو شرکت های برتر میباشد ، در اینجا سرمایه گذاران زیادی مشتاق به سرمایه گذاری روی شرکت شما می باشند ، در چنین موقعیتی شما با انعقاد قرارداد سهامی ( equity )  میتوانید به رشد خود سرعت ببخشید.

نکات عمومی

یکی از موارد قابل توجه در قراردادی که یک طرف خارجی باشد ، توافق طرفین بر سر قانون حاکم بر قرارداد می باشد ، مطابق قانون ایران ماده ۹۶۸ قانون مدنی تعهدات ناشی از عقود را تابع محل وقوع آن میداند به همین جهت اگر یک قرارداد بین ایرانی و خارجی در ایران منعقد شود، قانون ایران بر آن حاکم می باشد و خلاف آن نمیشود توافق کرد اما اگر همین قرارداد در خارج از کشور تنظیم شود طرفین مختار به تعیین فانون حاکم می باشند.

-در خصوص حل اختلاف به ویژه در جایی که سرمایه گذا خارجی میباشد باید مرجع رسیدگی تعیین شود برای مثال نهاد داوری باید به طرفین در قرارداد مشخص شود

-نکته آخر مربوط به انحلال قرارداد میباشد ، که باید توجه داشت که نحوه انحلال را به طور دقیق مشخص کرد زیرا میتواند فسخ یک طرفه از جانب سرمایه گذار خسارت زیادی به کسب و کار بزند به همین جهت باید نحوه جبران حسارت در این موارد به طور صریح تعیین شده باشد.

در نهایت ، به طور کل قرارداد های خطر پذیر به ویژه قرارداد سهامی (equity)  برای کسب و کار های نوپا بسیار مناسب میباشد تا بتوانند به میزان رشد مورد نظر خود برسند و سرمایه اولیه را تامین کنند.

.

.

.

امیدوارم این مطلب براتون مفید باشه  

اگه تو مسائل حقوقی نیاز به کمک داشتی رو ما حساب کن

برای مطلع شدن از انتشار سایر مقالات، در خبرنامه عضو شوید :


دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

درباره آپلا

درباره آپلا

آپلا اولین مرجع حقوقی مختص مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا و تجارت الکترونیک است. خدمات آپلا شامل تنظیم قرارداد، بررسی قرارداد، مشاوره حقوقی و امور دادرسی است. تیم ما از چند تن از دانشجویان حقوق دانشگاه تهران و منتور کسب و کارهای نوپا تشکیل شده است. همچنین، وکلای دادگستری حاذقی نیز آپلا را در مسیر هموارسازی مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا، همراهی می کنند.

شبکه‌های اجتماعی