قرارداد سرمایه گذاری Royalty

یکی از مهم ترین قرارداد های سرمایه گذاری برای استار آپ ها به ویژه آن دسته از کسب و کارهایی که به سرعت وارد پروسه فروش محصول خود میشوند، قرارداد سرمایه گذاری royalty یا حق امتیاز می باشد؛ این قرارداد شامل دو طرف می باشد یک از طرفین سرمایه گذار بوده که متعهد به پرداخت مبلغی به طرف دوم که شرکت ویا کسب و کار است میگردد و در مقابل پرداخت مبلغ مقداری سهم دریافت خواهد کرد که این سهام با نرخ مورد توافق به شرکت مسترد خواهد شد و از میزان فروش درصدی به سرمایه گذار تخصیص داده شود ، اما لازم به ذکر است این قرارداد با وام تبدیل به سهام متفاوت است زیرا در قرارداد وام قابل تبدیل به سهام، شخص وام دهنده به نوعی شریک کسب و کار میشود ولی در قرارداد سرمایه گذاری  (royalty)، کسب و کار سهام داده شده به سرمایه گذار را در مدت معین در قرارداد پس خواهد گرفت به طور مثال با گرفتن ۱۰ درصد سهام در ابتدا به سرمایه گذار داده میشود  و پس از تنفس ۲ ماه برای آماده کردن محصول به کسب و کار ،سرمایه گذار به میزان ۳۰ درصد از فروش را بر میدارد، باید توجه داشت که تمام این موارد میتواند نسبت به هر قرارداد متفاوت باشد همانند قرارداد های نفتی و…..

اما شرکت و یا کسب و کار گیرنده سرمایه، می بایست تمام تلاش خود را در خصوص تولید و عرضه محصولات انجام دهد و هم چنین موظف است گزارشات ماهانه و یا به هر شکل که مورد توافق طرفین باشد را به سرمایه گذار در ارتباط با تولیدات و… را در اختیار سرمایه گذار قراردهد.

تصویر دو فرد در حال امضای قرارداد است  است که در گوشه سمت راست تصویر عبارت "آپلا مرجع خدمات حقوقی "نوشته شده است
investor contract

مزایای این قرارداد برای کارآفرینان و صاحبان کسب و کار

-مهم ترین مزیت این است که کسب و کار به علت اینکه در ابتدا مسیر خود قراردارد نیاز به تولید دارد و در بدو شروع کار خود تنها با اعطای سهام میتواند سرمایه را کسب کرده و تولید را آغاز کند.

نکته مهم دیگر آن است که سهام داده شده به سرمایه گذار در مقطع مورد توافق در زمانی که ارزش آن سهم چند برابر شده است به آنها باز خواهد گشت.

معایب

-یکی از اصلی ترین معایب در قرارداد سرمایه گذاری ، پرداخت سرمایه در شرایط به خصوص می باشد مانند شرط تولید معین در زمان معین که این میتواند فشار زیادی به کسب و کار وارد نماید؛ موضوع دیگر قابل فسخ بودن این قرارداد در صورت عدم تحقق شروط سرمایه گذار می باشد .

مواردی که باید در یک قرارداد royalty مندرج شود

مورد اول ، حقوق و تعهدات سرمایه گذار و گیرنده سرمایه است که مهم ترین بخش این قرارداد میباشد. مورد بعد مشخص کردن مبلغ مورد توافق برای  اعطا به کسب و کار توسط سرمایه گذار می باشد هم چنین تعیین ارزش سهام تعلق گرفته به سرمایه گذار و  نحوه برگشت آن باید به صورت دقیق در قرارداد احصا شود.

مورد سوم، که به ویژه برای صاحبان کسب و کار اهمیت دارد نحوه جبران خسارت احتمالی در صورت نقض تعهدات یکی از طرفین می باشد

مورد چهارم ، توافق بر سر نحوه انحلال قرارداد و شیوه فسخ آن است؛ و در نهایت قانون حاکم بر قرارداد و هم چنین شیوه حل و فصل اختلافات بوده که باید مورد توافق طرفین قرار گیرد .؛ و در نهایت قانون حاکم بر قرارداد و هم چنین شیوه حل و فصل اختلافات بوده که باید مورد توافق طرفین قرار گیرد .

.

.

.

.

.

.

امیدوارم این مطلب براتون مفید باشه  

اگه تو مسائل حقوقی نیاز به کمک داشتی رو ما حساب کن

برای مطلع شدن از انتشار سایر مقالات، در خبرنامه عضو شوید :


دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

درباره آپلا

درباره آپلا

آپلا اولین مرجع حقوقی مختص مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا و تجارت الکترونیک است. خدمات آپلا شامل تنظیم قرارداد، بررسی قرارداد، مشاوره حقوقی و امور دادرسی است. تیم ما از چند تن از دانشجویان حقوق دانشگاه تهران و منتور کسب و کارهای نوپا تشکیل شده است. همچنین، وکلای دادگستری حاذقی نیز آپلا را در مسیر هموارسازی مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا، همراهی می کنند.

شبکه‌های اجتماعی

پست‌های اخیر