قراردادکار ساعتی

قرارداد کار ساعتی چیست؟

قراردادهای کار انواعی دارد یکی از آنها ، قرارداد کار ساعتی است که اصولاً در مشاغلی مورد استفاده قرار میگیرد که نیاز به حضور تمام وقت نیروی کار در محل کار نیست.

 قرارداد کار ساعتی هم مانند سایر قراردادها مندرج در قانون کاراست ،این قرارداد از جمله قراردادهای ماده ۷ قانون کا می‌باشد.

در این باره تبصره ۱ ماده ۳۵ بیان کرده است که : اگر مزد فردی بر اساس ساعات کار انجام شده تنظیم شده باشد، مزد ساعتی و اگر براساس میزان انجام کار یا محصول تولید شده در زمان معین باشد، کارمزد ساعتی نامیده می‌شود.

تصویر دو فرد در حال امضای قرارداد است  است که در گوشه سمت راست تصویر عبارت "آپلا مرجع خدمات حقوقی "نوشته شده است
contracts

بند الف ماده ۳۷ نیز مقرر می‌دارد: «چنانچه براساس قرارداد یا عرف کارگاه مبلغ مزد به صورت روزانه یا ساعتی تعیین شده باشد، پرداخت آن باید پس از محاسبه در پایان روز یا هفته یا پانزده روز یک‌بار به نسبت ساعات کار و یا روزهای کارکرد صورت بگیرد».

بنابراین  و طبق ماده های گفته شده قرارداد کار ساعتی نیز در قانون کار مشخص و برای آن مقرراتی از پیش تایین شده است و مطابق با آن کلیه حقوق و مزایا براساس میزان ساعتی که کارگر به کار مشغول است، پرداخت خواهد شد. در باره ی  مزایای رفاهی نیز میتوان گفن که در قرارداد کار ساعتی نیز علاوه بر مزد ثابتی که پرداخت میشود مزایای رفاهی هم به نسبت ساعات کار محاسبه و پرداخت میشود .

ممکن این سوال برای شماهم پیش بیاید که آیا به کارگرانی که قرارداد کار ساعتی دارند بیمه تعلق میگیرد ؟

در این باره لازم است به ذکر است که  مطابق قانون کار تمامی فعالیت‌هایی که در قبال فعالیت به  آن‌ها مزد پرداخت می‌شود، مشمول قانون کار هستند و اصولاً نوع و میزان همکاری در این موضوع تاثیری ندارد. و از آنجایی  که قرارداد کار ساعتی نیز در حوزه ی قانون کار قرار می‌گیرد، بنابراین مقررات قانون کار در خصوص پرداخت حق بیمه سازمان تامین اجتماعی در این نوع از قراردادها نیز قابل اعمال است و بابت هر ۸ ساعت کار صورت گرفته یک روز حق بیمه محاسبه میشود.

.

.

.

.

.

امیدوارم این مطلب براتون مفید باشه  

اگه تو مسائل حقوقی نیاز به کمک داشتی رو ما حساب کن

برای مطلع شدن از انتشار سایر مقالات، در خبرنامه عضو شوید :


دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

درباره آپلا

درباره آپلا

آپلا اولین مرجع حقوقی مختص مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا و تجارت الکترونیک است. خدمات آپلا شامل تنظیم قرارداد، بررسی قرارداد، مشاوره حقوقی و امور دادرسی است. تیم ما از چند تن از دانشجویان حقوق دانشگاه تهران و منتور کسب و کارهای نوپا تشکیل شده است. همچنین، وکلای دادگستری حاذقی نیز آپلا را در مسیر هموارسازی مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا، همراهی می کنند.

شبکه‌های اجتماعی

پست‌های اخیر