علامت تجاری (trademark)

علامت تجاری هر نشان قابل رویتی است که کالاها و خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را از هم متمایز میکند، که شاما هدف متمایز نیز میشود.

علل بوجود آمدن علامت تجاری

۱-توسعه تجارت داخلی و تجارت بین المللی

۲-تنوع محصولات و تولیدات

۳-تنوع تولیدکنندگان

۴-توسعه توززیع و مبادله کالادر سطح داخلی، منطقه ای و بین المللی

۵-رقابتی شدن تجارت

تصویر یک شرکت و تعیین برند  است که در گوشه سمت راست تصویر عبارت "آپلا مرجع خدمات حقوقی "نوشته شده است
trademark

مزایای علامت تجاری

۱-یکی از مهم ترین کاربرد های علامت تجاری مشخص کردن منشاء علامت تجاری میباشد که در دعاوی مربوط به علامت تجاری بسیار نقش بسزایی دارد.

۲-تضمین کیفیت و کمیت کالا که استفاده کننده کالا یا خدمات با استفاده های مکرری که از آن کالا داشته به کیفیت و کمیت کالا اعتماد پیدا کرده است

۳-سرمایه و تبلیغ: علامت تجاری در واقع سرمایه برای موسسه و تولید کننده می باشد چرا که کارکرد تجاری داشته و تولید کننده با استفاده از علامت تجاری میتواند سود آوری داشته باشد چه از طریق تولید و چه از طریق واگذاری علامت تجاری

۴-حمایت از مصرف کننده برای انتخاب کالاهای مطلوب

۵-حمایت از تولید کننده در برابر اشخاص دیگری که میخواهند کالای نامطلوب با علامت مشابه عرض نمایند.

ماهیت حقوقی علامت تجاری

حقوق علامت یکی از انواع حقوق مالکیت فکری است و حقی غیر مادی است. موضوع این حق فعالیت و اعتبار تجاری تاجر و یا شرکت تجاری می باشد که بصورت علامت تجاری نمود پیدا میکند و به عبارتی موضوع این حق اعتبار و حیثیت تجاری تاجر است.

حقوق دارنده علامت تجاری و ثبت آن

اولین شرط برخورداری صاحب علامت تجاری از حقوق مربوط به حمایت از مالکیت معنوی علامت تجاری ، انجام ثبت علامت در اداره مالکیت صنعتی و اختراع میباشد، ثبت علامت تجاری و تعلق گرفتن حقوق صاحب علامت تجاری ملزم به تقدیم تقاضا یا اظهارنامه بر روی فرم های خاص مربوط به ثبت علامت تجاری می باشد که بر رو آن، نوع کالا یا خدمات که مستند به یکی از موارد کنوانسیون NICE مربوط به کالا و خدمات و علامت تجاری  (Nice Agreement Concerning the International Classification of Goods and Services for the Purposes of the Registration of Marks) می باشد و هم چنین درج مشخصات مالک کالا و تصویری از علامت که باید به اداره مالکیت صنعتی تقدیم شود ؛ پس از آن اداره ثبت علامت اظهارنامه را با مقررات اداره ثبت علامت تطبیق می دهد و اگر ثبت آن را بلا مانع تشخیص دهد، اظهارنامه را به هزینه متقاضی در رزونامه رسمی منتشر خواهد کرد.

.

.

.

امیدوارم این مطلب براتون مفید باشه  

اگه تو مسائل حقوقی نیاز به کمک داشتی رو ما حساب کن

برای مطلع شدن از انتشار سایر مقالات، در خبرنامه عضو شوید :


دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

درباره آپلا

درباره آپلا

آپلا اولین مرجع حقوقی مختص مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا و تجارت الکترونیک است. خدمات آپلا شامل تنظیم قرارداد، بررسی قرارداد، مشاوره حقوقی و امور دادرسی است. تیم ما از چند تن از دانشجویان حقوق دانشگاه تهران و منتور کسب و کارهای نوپا تشکیل شده است. همچنین، وکلای دادگستری حاذقی نیز آپلا را در مسیر هموارسازی مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا، همراهی می کنند.

شبکه‌های اجتماعی