طرح صنعتی

طرح صنعتی برای جذابیت کالا بوجود آمد که در بازاریابی بسیار مهم است و نوعی هنر و اختراع محسوب میشود و طرح صنعتی با رنگ آمیزی ظاهری اشیاء ، تعیین یا تغییر ابعاد مهندسی ایجاد میشود.

تعریف حقوقی طرح صنعتی

طرح صنعتی عبارت است از ترکیبی از رنگ ها یا خطوط که ممکن است با ظاهر سه بعدی همراه باشند یا بدون ظاهر سه بعدی که به یک فرآورده صنعتی یا صنایع دستی شکل و ظاهر جدیدی بدهد مشروط بر اینکه این تغییرات جدید و اصیل باشد و بعلاوه استفاده از آن مغایر اخلاق  حسنه و نظم عمومی نباشد.

اما جدید بودن به این معناست که در هیچ نقطه ای از جهان به هیچ نحوی اعم از کتبی ، شفاهی یا عملی ، ۶ ماه قبل از ثبت، منتشر یا افشاء نشده باشد ؛ و شرط دیگر اصیل بودن یعنی اصالت داشتن و شبیه به چیز دیگری نباشد.

تصویر یک طراحی طرح صنعتی  است که در گوشه سمت راست تصویر عبارت "آپلا مرجع خدمات حقوقی "نوشته شده است
Industrial design

تشریفات ثبت طرح صنعتی

۱-اظهارنامه باید به اداره مالکیت صنعتی ارسال شود و پس از بررسی ظاهری، اظهارنامه و ضمائم آن (مانند طرح مالکیت سه بعدی) باید ثبت شود و برای اطلاع عمومی در روزنامه رسمی منتشر گردد.

۲-پس از گذشت یک ماه از انتشار در روزنامه رسمی، گواهینامه ثبت طرح صنعتی ارائه میگردد که اعتبار این گواهی ۵ سال بوده و برای ۲ دوره ۵ ساله دیگر نیز قابل تمدید است.

حقوق دارنده طرح صنعتی یا طراح

طراح نمی تواند طرح صنعتی را برای کالاهای ساخته شده ، برای صادرات ، واردات و فروش کالا استفاده کند یا اجازه استفاده از طرح را به ثالث بدهد اگر ایران عضو کنوانسیون لاهه (Hague Agreement Concerning the International Deposit of Industrial designs)  در ارتباط حمایت از طرح صنعتی گردد در سراسر دنیا طرح صنعتی قابل حمایت خواهد بود اما هم اکنون بصورت موردی و طبق قوانین داخلی هر کشورمیتوان طرح دعوا کرد و اقدامات لازم را انجام داد.

نقض حقوق دارنده طرح صنعتی

مجازات نقض حقوق دارنده طرح صنعتی عبارت است جزای نقدی از ۱ میلیون تومان تا ۵ میلیون تومان یا حبس تعزیری ۹۱ روز تا ۶ ماه و یا هر دو اینها میباشد؛ مرجع صالح برای رسیدگی به این دعاوی دادگاه های عمومی تهران و شعب اختصاصی آنها هستند.

دارنده طرح صنعتی علاوه بر شکایت کیفری میتواند تقاضای خسارت هم برای مدت استفاده از طرح صنعتی را که به صورت غیر مجاز بوده، نماید و بعلاوه قبل از صدور حکم نیز تقاضای دستور موقت مبنی بر منع خوانده از تولید و فروش و حتی توقیف کالاهای غیر مجاز را از دادگاه نماید.

در نهایت در صورت رد تقاضای متقاضی ثبت طرح صنعتی میتواند ظرف دو ماه از تاریخ ابلاغ رد تقاضای خود به دادگاه عمومی تهران ویژه دعواهای مالکیت معنوی علیه اداره ثبت طرح صنعتی دادخواست دهد ولی ذینفع طرح صنعتی علیه اشخاص ثالث بدون قد مدت با رعایت مرور زمان کیفری میتواند در دادگاه ویژه شکایت کند، این نکته لازم به ذکر است که دعاوی معنوی در حال حاضر توسط دادخواست شفاهی قابل طرح می باشند.

.

.

.

امیدوارم این مطلب براتون مفید باشه  

اگه تو مسائل حقوقی نیاز به کمک داشتی رو ما حساب کن

برای مطلع شدن از انتشار سایر مقالات، در خبرنامه عضو شوید :


دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

درباره آپلا

درباره آپلا

آپلا اولین مرجع حقوقی مختص مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا و تجارت الکترونیک است. خدمات آپلا شامل تنظیم قرارداد، بررسی قرارداد، مشاوره حقوقی و امور دادرسی است. تیم ما از چند تن از دانشجویان حقوق دانشگاه تهران و منتور کسب و کارهای نوپا تشکیل شده است. همچنین، وکلای دادگستری حاذقی نیز آپلا را در مسیر هموارسازی مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا، همراهی می کنند.

شبکه‌های اجتماعی