شرکت های دانش بنیان

شرکت دانش بنیان چیست؟

شرکت‌های دانش‌ بنیان، شرکت‌هایی هستند که از دو عنصر علم و دانش، تشکیل شده اند ، این شرکت ها برخلاف بسیاری از شرکت‌های تجاری، الزاما اموال مادی نظیر زمین، ماشین آلات و دستگاه‌ها و تجهیزات ندارد  و صرفاً با ترکیب دانش، فناوری و تخصص‌های علمی و پژوهشی، فعالیت می کنند. در این شرکت قشر دانشگاهی و پژوهشگر، مانند اساتید دانشگاه و اعضای هیئت علمی، نقش بسیار مهمی ایفا کنند.

کارکرد شرکت دانش‌ بنیان چیست؟

این شرکت‌ها در واقع  نوعی واسطه میان ایده‌های تجاری و تولید و ارتقای فناوری هستند. یعنی پژوهشگرانی که دارای  ایده‌های نو و قابل پیاده‌سازی علمی هستند با این شرکت ها وارد همکاری میشوند و در مسیر تبدیل ایده به فناوری‌های کاربردی و سطح بالا به کار قرار میگیرند.

تصویرادو فرد خلاق و متفکر که در گوشه سمت راست تصویر عبارت " آپلا مرجع خدمات حقوقی نوشته شده است "
Knowledge-based company

هدف شرکت‌ دانش‌ بنیان چیست؟

شرکت‌های دانش‌ بنیان مانند سایر شرکت‌ها، دغدغه‌های مالی هم دارند، اما شرکت‌های دانش‌ بنیان تلاش می‌کنند تا از طریق ارتقای فناوری‌های پیچیده و کارآمد تولید ثروت کنند که این موضوع، تفاوت اصلی آنها با سایر شرکت‌های تجاری است. به طور مثال این شرکت‌ها به هدف تجاری سازی و سودآوری برای واحدهای علمی و پژوهشی مثل دانشگاه‌ها تشکیل شده و فعالیت‌های علمی و فنی انجام می‌دهند تا با تجاری‌سازی نتایج تحقیقات و ایده‌های خود، هم این واحدهای علمی و کارکنان آنها از لحاظ مالی بهره-مند شوند و هم بتوانند خدمات کارآمدی در حوزه‌های مختلف از طریق ساخت و تولید اختراعات و خدمات نوآورانه برای جامعه به همراه داشته باشند.

زمینه‌های فعالیت شرکت دانش‌ بنیان چیست؟

حوزه ی کاری این شرکت ها به طور کلی عبارتند از : انجام تحقیقات علمی و کاربردی، ارائه خدمات تخصصی و مشاوره‌ای در حوزه‌های فنی و تخصصی، تولید محصولات با فناوری نوین و سطح بالا (توسعه فناوری)، ایفای نقش نظارتی بر تحقیقات پژوهشی، اجرایی و مشاوره‌ای باشد.

حوزه‌های تخصصی فعالیت شرکت های دانش بنیان عبارتند از: فناوری‌های زیستی در حوزه پزشکی و پژوهش‌های زیست محیطی، غذایی، کشاورزی و دامی، بهره‌مندی از فناوری‌های نانو و تولید محصولات کاربردی بر پایه این فناوری، حوزه مواد پیشرفته پلیمر، فعالیت‌های مربوط به مخابرات، برق قدرت و سخت‌افزارهای رایانه‌ای، حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و تولید نرم‌افزارهای رایانه‌ای کاربردی، تجهیزات پیشرفته نفت و گاز و پالایش، پژوهش در حیطه انرژی‌های نوین و تجدیدپذیر ، تولید داروهای پیشرفته، وسایل و ملزومات پزشکی و ساخت فناوری‌های پیشرفته هوافضایی مانند تولید پهپادها و ماهواره‌ها.

چگونه  شرکت دانش بنیان شویم؟

برای آنکه عنوان دانش بنیان بر محصولات شرکت‌ها قرار بگیرد، شاخص‌هایی وجود دارد که باید  توسط شرکت‌های متقاضی رعایت شوند. یکی از این موارد کالاها و خدماتی هستند که از سطح علمی و فناوری بالایی برخوردار باشند و همچنین باید دارای پیچیدگی فنی و تخصصی و فناوری‌های برتر باشد که این امر نیازمند تحقیقات گسترده علمی زیادی است. همچنین وجود نمونه ی اولیه ی محصول یا خدمت ، در حد آزمایشگاهی برای تایید یک شرکت دانش بنیان الزامی است.

منظور از سطح فناوری ،محصولی است که ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

۱ به سختی قابل کپی برداری باشد.

۲نیازمند تحقیق و توسعه قابل توجهی باشد.

۳ منجر به ایجاد خواص یا کارکردهای پیچیده‌ای در محصول شده باشد.

 

 

 

در مقاله ی بعدی انواع شرکت های دانش بنیان را به طور کامل توضیح خواهیم داد

 

 

میدوارم این مطلب براتون مفید باشه  🙂

اگه تو مسائل حقوقی نیاز به کمک داشتی رو ما حساب کن

 

برای مطلع شدن از انتشار سایر مقالات، در خبرنامه عضو شوید :


دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

درباره آپلا

درباره آپلا

آپلا اولین مرجع حقوقی مختص مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا و تجارت الکترونیک است. خدمات آپلا شامل تنظیم قرارداد، بررسی قرارداد، مشاوره حقوقی و امور دادرسی است. تیم ما از چند تن از دانشجویان حقوق دانشگاه تهران و منتور کسب و کارهای نوپا تشکیل شده است. همچنین، وکلای دادگستری حاذقی نیز آپلا را در مسیر هموارسازی مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا، همراهی می کنند.

شبکه‌های اجتماعی