حق اختراع

تعریف اختراع

اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار یک فرآیند یا یک فرآمورده خاص را ارائه می دهد تا مشکلی از یک فن، حرفه، صنعت و خدمات را حل کنند. موضوعی که باید در خصوص تعریف اختراع به آن توجه کرد استثنائاتی است که به آن وارد است، که شامل کشفیات علمی و نظریه های علمی/ روش های ریاضی/ آثار هنری/ روش های معالجه انسان و حیوان/ اختراعات مغایر اخلاق حسنه، نظم عمومی و موازین شرعی/ اختراعی که شش ماه قبل از درخواست ثبت به هر نخحوی اعم از عملی یا تئوری در هر نقطه از جهان افشا شده باشد.

دو ویژگی اختراع که آنرا مورد حمایت قانون گذار قرار میدهد، عبارتند از یک اینکه ابتکار و نوآوری داشته باشد یعنی برای دارنده مهارت آن فن آشکار و معلوم نباشد؛ دومین نکته حایز اهمیت این است که اختراع باید جنبه کاربردی داشته باشد به این معنا که فرآورده در صنعت خاص قابل ساخت و استفاده باشد.

تصویر یک ایده و احتراع  است که در گوشه سمت راست تصویر عبارت "آپلا مرجع خدمات حقوقی "نوشته شده است
Patent

حقوق مخترع یا دارنده اختراع

مخترع حق استفاده انحصاری دارد و به جزء مخترع هیچ شخص دیگری اجازه استفاده از اختراع را ندارد. این حق قابل انتقال به ورثه است( چه به صورت قهری و چه به صورت قراردادی) و واگذاری این حق نیز باید در اداره ثبت اختراع و شرکتها ثبت و آگهی شود. دارنده این حق میتواند اقدام به فروش به منظور تولید ، ساخت ، واردات، صادرات و انبار کردن آن نماید و هم چنین علیه هر کسی که حقوق وی را نقض کند صرفا در شعبه ای از دادگاه های حقوقی تهران که فقط به این مسئله میپردازند شکایت حقوقی کیفری نمایند.

تنها در یک مورد میتوان بدون اجازه صاحب اختراع و در صورتی که که منافع ملی یا بهداشت عمومی اقتضا کند میتوان آن را مرود استفاده قرار داد؛ این اجازه توسط کمیسیونی متشکل از نماینده دادستان کل، رییس سازمان ثبت اسناد ئ یک نفر قاضی دیوان عالی کشور پس لز بررسی صادر نمایند که البته تصمیم این کمیسیون در دادگاه قابل اتراض خواهد بود.

تشریفات ایجاد حق اختراع

اولین قدم رجوع به اداره ثبت اختراع که زیر نظر اداره ثبت شرکتها است و اظهارنامه اختراع را تسلیم مینمایید که در آن اظهارنامه مشخصات اختراع را توصیف شده است؛  پس از ارئه مدارک، اداره ثبت شرکتها در صورت عدم مغایرت اطلاعات اظهارنامه را ثبت می کند و سپس آن را بر روی روزنامه رسمی منتشر می کند و پس از سپری شدن یک ماه از نشر آگهی در روزنامه ، گواهی اختراع صادر کرده و به مخترع می دهد.

گواهی اختراع (PATENT) حقی است که توسط اداره ثبت اختراع صادر میشود و تا بیست سال اعتبار دارد و دارنده ورقه اختراع میبایست سالیانه مبلغی را برای تمدید آن به اداره ثبت شرکت اختراع واریز نماید.

ضمانت اجرای حق اختراع( حمایت قضایی از حق اختراع)

هرکس به حقوق صاحب اختراع  تعدی یا تجاوز نماید با شکایت مالک اختراع حمایت های کیفری و حقوقی از وی به عمل می آید یعنی دعوای منع استفاده از اختراع و یا مطالبه خسارت علیه فردی که از اختراع استفاده نموده و حتی تقاضای دستور موقت (با ارایه دادخواست) برتی توقیف تولیدات کپی برداری شده و غیر مجاز را میتوان درخواست نمود.

اما در حمایت کیفری ، اگر کسی حقوق مخترع را عمدا نقض کند یعنی دارای و نیت خاص باشد به یک تا پنج میلیون تومان یا حبس تعزیری از ۹۱ روز تا شش ماه یا هردو اینها محکوم میشود.

.

.

.

.

امیدوارم این مطلب براتون مفید باشه  

اگه تو مسائل حقوقی نیاز به کمک داشتی رو ما حساب کن

برای مطلع شدن از انتشار سایر مقالات، در خبرنامه عضو شوید :


دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

درباره آپلا

درباره آپلا

آپلا اولین مرجع حقوقی مختص مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا و تجارت الکترونیک است. خدمات آپلا شامل تنظیم قرارداد، بررسی قرارداد، مشاوره حقوقی و امور دادرسی است. تیم ما از چند تن از دانشجویان حقوق دانشگاه تهران و منتور کسب و کارهای نوپا تشکیل شده است. همچنین، وکلای دادگستری حاذقی نیز آپلا را در مسیر هموارسازی مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا، همراهی می کنند.

شبکه‌های اجتماعی