حقوق کسب و کار بین المللی (international business law)

مبحث بسیار مهم دیگری که در روابط بازرگانی و تجاری بین المللی به طور وسیع مورد استفاده قرار میگیرد، حقوق کسب و کار بین المللی است. این عبارت به طور گسترده به معنای حقوق بازرگانی بین المللی و یا حقوق تجارت بین الملل به کار می رود اما از جهت هیمن گستردگی ، تفاوتهایی بین این عبارات وجود دارد. حقوق کسب و کار مربوط به مباحث حقوق بازرگانی، حقوق شرکتها، حقوق کار، حقوق رقابت، حقوق ورشکستگی، حقوق مالیاتی، حقوق قرارداد ها و مباحث مربوط به حل و فصل اختلاف و به طور کل مقرراتی که بر فعالیت های تجاری و اقتصادی نظارت دارند ، میشود.

از آنجا که حقوق کسب وکار بین المللی ، یک فرایند پیچیده است که مستلزم تشخیص و هماهنگی بین مصادیق مختلف در جوامع بین المللی میباشد، مثل قوانین مربوط به تشکیل شرکتها و یا قوانین مالیاتی و هم چنین قواعد مربوط به انحصارات و رقابت میان کسب وکار های بین المللی و حقوق کسب و کار بین المللی قواعد و مقرراتی است که این روابط و فرایند پیچیده را تنظیم میکند. برای مثال برای انجام فعالیت اقتصادی در یک کشور خارجی باید مطابق قوانین مربوطه تصمیم گرفته شود که آیا این فعالیت به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم صورت گیرد، یا بحث مشارکت با شریک محلی یا بین المللی و هم چنین موضوع سرمایه گذاری از طریق قراردادهای سرمایه گذاری مثل استفاده از قرارداد توزیع و نمایندگی و یا سایر شیوه قراردادی میباشد.

همینطور در خصوص تامین منابع مالی لازم باید تصمیم گیری شود که نقدینگی لازم برای انجام فعالیت های اقتصادی از طریق اخذ وام تامین گردد و یا از شیوه های تامین پروژه (project financing) استفاده شود ؛در تمام موارد ذکر شده باید توجه دقیقی به قوانین و مقررات کسب و کار بین المللی داشت.

تصویر یک کسب و کار بین المللی است که در گوشه سمت راست تصویر عبارت "آپلا مرجع خدمات حقوقی "نوشته شده است
International Business

بخش های حقوق کسب و کار بین المللی

حقوق کسب و کار بین المللی شامل سه بخش مهم و عمده میباشد که عبارتند از:

مسائل قراردادی، حل و فصل اختلافات و مقررات کنترل کننده و تنظیم کننده روابط تجار.

-مسائل قراردادی شامل مواردی میباشد که در بالا هم ذکر شد مانند انعقاد قرارداد خرید و فروش یا نمایندگی و همینطور موضوع پرداخت های بین المللی و تامین مالی میباشد.

-حل و فصل اختلافات شامل مباحث مربوط به داوری بین المللی، انتخاب مرجع صالح و انتخاب قانون حاکم بر اختلاف و هم چنین شامل مباحث رسیدگی قضایی و اجرای ارا داوری و قضایی خارجی نیز میشود ، که این موضوع نقش ویژه ای در دنیای تجارت و تجارت بین المللی ایفا میکند.

-مقررات کنترل کننده مربوط به مقررات صادرات و واردات ، مقررات راجع به تشکیل شرکت ها و ورشکستگی و قوانین حمایت از مصرف کنندگان نیز میشود.

با توجه به مباحث گفته شده اینگونه میتوان نتیجه گرفت که اولا حقوق کسب و کار بین المللی در مقایسه با حقوق تجارت بین الملل و جوانب دیگر حقوق بازرگانی بین المللی از پیچیدگی کمتری برای افراد غیر حقوقدان برخوردار میباشد؛ دوما مسائل حقوق کسب و کار بین المللی بیشتر وابسته به رویه های تجاری و عرف تجاری میباشد تا تجزیه تحلیل های حقوقی و در نهایت گستردگی حقوق کسب و کار بین المللی نسبت به حقوق تجارت بین الملل میباشد که این هم ناشی از عام تر بودن آن است.

منابع:

 Peter Gillies, Gabriel Moens – INTERNATIONAL TRADE AND BUSINESS_ Law, Policy and Ethics-Routledge-Cavendish (1998)

Gabriel Moens – International Trade & Business Law Annual Vol VIII (2003)

حقوق تجارت بین الملل دکتر عبدالحسین شیروی

.

.

.

امیدوارم این مطلب براتون مفید باشه  

اگه تو مسائل حقوقی نیاز به کمک داشتی رو ما حساب کن

برای مطلع شدن از انتشار سایر مقالات، در خبرنامه عضو شوید :


دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

درباره آپلا

درباره آپلا

آپلا اولین مرجع حقوقی مختص مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا و تجارت الکترونیک است. خدمات آپلا شامل تنظیم قرارداد، بررسی قرارداد، مشاوره حقوقی و امور دادرسی است. تیم ما از چند تن از دانشجویان حقوق دانشگاه تهران و منتور کسب و کارهای نوپا تشکیل شده است. همچنین، وکلای دادگستری حاذقی نیز آپلا را در مسیر هموارسازی مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا، همراهی می کنند.

شبکه‌های اجتماعی