جرائم رایانه‌ای اینستاگرام

همان طور که میدانید امروزه عصر ارتباطات و تکنولوژی است و استفاده از این تکنولوژی ها در جهت پیشرفت کسب و کارهایمان یکی از واجبات به شمار میرود و باید با قوانین و شرایط استفاده از آن آشنا باشیم         .

یکی از شبکه های اجتماعی که امروزه بسیار همه گیر شده و تقریبا اکثر کسب و کارها و افراد مخلتف از آن استفاده میکنند و تعدادی خیلی کمی از کسب و کارها هستند که یک صفحه برای کسب و کارشان در این فضای مجازی نساخته باشند اینستاگرام است.

این شبکه اجتماعی علاوه بر مزایای بسیار زیادی که دارد  ازجمله خریدوفروش،مسائل آموزشی  و … گاهی سبب ایجاد تهدید و ضرر هم می‌شود. به عبارت بهتر در کنار فواید گوناگونی که در این شبکه اجتماعی برای افراد و کسب و کارهای مختلف  وجود دارد  گاه مضراتی نیز برای کاربران ، در آن ایجاد می شود .

در ادامه ی این مقاله به انواع جرائم اینستاگرامی و روش پیگیری آن اشاره خواهیم کرد .

تصویر یک هکر  است که در گوشه سمت راست تصویر عبارت "آپلا مرجع خدمات حقوقی "نوشته شده است


Cybercrime

انواع جرائم اینستاگرامی:

  • مزاحمت:

گاهی اوقات در این شبکه مجازی شاهد مزاحمت های گونان که اکثرا با اکانت های فیک این کار را میکنند بوده ایم خیلی از افراد تصور میکنند که این اکانت ها قابل پیگیری نیستند و یا اگر برای مثال با فیلتر شکن وارد شوند ip  آنها تغییر کرده و دیگر قابل شناسایی نیستند در صورتی که این تصورات کاملا نادرست و اشتباه هستند و طبق ماده ۶۴۱ قانون مجازات اسلامی که بیان کرده هرگاه کسی به‌وسیله تلفن یا دستگاه‌های مخابراتی برای اشخاص دیگر ایجاد مزاحمت کند علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات، مرتکب به حبس از یک تا شش ماه محکوم میشود. این قانون در مورد فضای مجازی و اینستاگرام هم صدق میکند و قابل پیگیری است .

  • توهین و فحاشی:

این مورد هم در این فضاها کاملا قابل مشاهده است که به صورت های مختلف کامنت ،دایرکت و … توسط افراد مختلف انجام میشود اما خوب است بدانید که این مورد هم قابل پیگیری بوده و مطابق با ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی جرم است.

در صورت وقوع این جرم مجازات آن که در ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی آمده به شرح زیر است :

 توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک، چنانچه موجب حد قذف نباشد، به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه و یا ۵۰ هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد بود.

  • تهدید:

مورد دیگر تهدید است که یکی از مهم ترین جرائم در فضای مجازی مخصوصا اینستاگرام است که تهدید های مختلفی مانند تهدید به اسیدپاشی یا افشای اطلاعات و …. توسط افراد سودجو میشود .

مجازات آن در ماده ۶۹۹ قانون مجازات اسلامی به شرح زیر است :

بر اساس ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی تعزیرات، هر کس دیگری را به هر نحو به قتل یا ضررهای جانی یا شرفی یا مالی و یا به افشای سری نسبت به خود و بستگان او نماید، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد، به مجازات شلاق تا هفتادوچهار ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال  محکوم خواهد شد.

  • کلاهبرداری:

یکی از جرائمی که در این فضا بسیار زیاد شده است کلاهبرداری از افراد است . که این عمل به روش های مختلفی مانند فروش اجناس و کالاهایی که اصلا وجود ندارد به اینگونه که پس از واریزی فرد قربانی او را بلاک و از اعتماد او سو استفاده میکند.

نحوه شکایت:

برای پیگیری و شکایت در این حوزه ها ۲ راه پیش روی شما وجود دارد :

  1. مراجعه به دادسرا جرائم رایانه‌ای: با مراجعه به دادسرا شما با تشکیل پرونده ، موضوع را رسیدگی میکنید . در این حالت برای انجام تحقیقات تکمیلی پرونده به پلیس فتا ارسال می‌گردد.
  2. مراجعه یا طرح شکایت در سایت پلیس فتا: شما می‌توانید شکایت خود را با مراجعه به بخش اطلاعات مردمی سایت  پلیس فتا ثبت کنید.

و در آخر با همه گیر شدن این فضاها حتما به نکات مختلف در استفاده از فضاهای مجازی توجه کنید تا متضرر نشوید و بتوانید از جوانب مثبت آنها استفاده ی کامل کنید  .

.

.

.

امیدوارم این مطلب براتون مفید باشه  

اگه تو مسائل حقوقی نیاز به کمک داشتی رو ما حساب کن

برای مطلع شدن از انتشار سایر مقالات، در خبرنامه عضو شوید :


دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

درباره آپلا

درباره آپلا

آپلا اولین مرجع حقوقی مختص مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا و تجارت الکترونیک است. خدمات آپلا شامل تنظیم قرارداد، بررسی قرارداد، مشاوره حقوقی و امور دادرسی است. تیم ما از چند تن از دانشجویان حقوق دانشگاه تهران و منتور کسب و کارهای نوپا تشکیل شده است. همچنین، وکلای دادگستری حاذقی نیز آپلا را در مسیر هموارسازی مسائل حقوقی کسب و کارهای نوپا، همراهی می کنند.

شبکه‌های اجتماعی